Λάρισα - Ιωνικός 86-84: Τερμάτισαν έκτοι οι Θεσσαλοί, σώθηκαν οι Νικαιώτες

Η Λάρισα υπέταξε τον Ιωνικό με σκορ 86-84 και τερμάτισε στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης ενόψει playoffs, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέφαν Μούντι. Σώθηκαν οι Νικαιώτες μετά την ήττα του Ηρακλή από τον Παναθηναϊκό, triple-double ο Χάμιλτον!

Η Λάρισα του Φώτη Τακιανού έγραψε τον ιδανικό επίλογο σε μια ονειρεμένη σεζόν, επικρατώντας του Ιωνικού με σκορ 86-84 και τερματίζοντας στην έκτη θέση της κανονικής περιόδου στην Basket League, αντιμετωπίζοντας στην α' φάση των playoffs τον Κολοσσό Ρόδου με μειονέκτημα έδρας.

Όσον αφορά τους αξιόμαχους Νικαιώτες, θα συνεχίσουν και τη νέα σεζόν στην κατηγορία αφού ο Ηρακλής ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο Ιβανώφειο και υποβιβάστηκε στην Α2. Για τους νικητές, ο Στέφαν Μούντι ήταν συγκλονιστικός, ολοκληρώνοντας το ματς με 35 πόντους ενώ για τον Ιωνικό, ο Ντάνιελ Χάμιλτον έκανε triple-double με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Ο αγώνας

Ο Μούντι κουβάλησε τη Λάρισα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ιωνικό, σημειώνοντας τους 11 από τους 19 πόντους των Θεσσαλών σε αυτό το διάστημα! Παρά τις προσπάθειες του Αμερικανού γκαρντ των γηπεδούχων (1/1 δίπ., 3/3 τρίπ.), οι Νικαιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-21 με μπροστάρη τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ακολούθως, τα back-to-back τρίποντα των Αρσενόπουλου - Τζόλου έκαναν το 24-30 για τον Ιωνικό ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος σκόραρε για το +8, κάνοντας το 34-42 στα 2:57 για το ημίχρονο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 46-46 ενώ ο Μούντι ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Λάρισα, μετρώντας 26 πόντους με 7/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 69-64 για τους Θεσσαλούς ενώ ο Γιάνις Μπέρζινς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 72-64 της Λάρισας στο 32'. Ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 72-70 με τον Χάμιλτον στο 34', ο Μόουζες έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 77-77 κι εν συνεχεία ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-80 στα 2:55 για το φινάλε!

Ο Κρουμπάλι κέρδισε φάουλ από τον Γκιουζέλη και ισοφάρισε σε 81-81 στο 1:18 με 2/2 βολές. Στην επόμενη φάση ο Αρσενόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 81-84 όμως η Λάρισα απάντησε με σερί 5-0 για το 86-84 με το τρίποντο του Μπέρζινς στα 30.7". Ο Μόουζες δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση και η Λάρισα πανηγύρισε τη νίκη και κατέλαβε την έκτη θέση στην τελική κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-46, 69-64, 86-84.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Λάρισας όταν ο Ιωνικός προηγήθηκε με 81-84. Οι Θεσσαλοί απάντησαν με σερί 5-0 για το 86-84 στα 30.7" για το τέλος και διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο MVP: Ο Στέφαν Μούντι τελείωσε το ματς με 35 πόντους (5/6 βολές, 3/4 δίποντα, 8/14 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ αλλά και 6 λάθη στα 34:56 που έμεινε στο παρκέ, αρχίζοντας το ματς με 6/6 τρίποντα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουσμάν Κρουμπάλι σημείωσε 12 πόντους και κατέβασε 19 ριμπάουντ!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 19 ριμπάουντ του Κρουμπάλι.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη εμφάνιση του Μούντι και η παραμονή του Ιωνικού στην Basket League μέσω... Ιβανώφειου.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Λάρισα είχε πανηγυρίσει τη νίκη με σκορ 84-89.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Λάρισα έκανε τρομερό ντεμαράζ με τον Φώτη Τακιανό στην άκρη του πάγκου και δίκαια τερμάτισε στην έκτη θέση, φτάνοντας τις 12 νίκες στην κανονική περίοδο. Όσον αφορά τον Ιωνικό, κατάφερε να μείνει στην κατηγορία παρά τα διοικητικά προβλήματα και τις μαζεμένες αποχωρήσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς.