Παναθηναϊκός - Προμηθέας 92-67: Προπόνηση με άμυνα και πολυφωνία πριν από το ντερμπι

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να νικήσει εύκολα τον Προμηθέα Πάτρας με 92-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και να προετοιμαστεί με ηρεμία ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την EuroLeague (23/12).

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε τη νίκη και την καλή εμφάνιση απέναντι στον Προμηθέα, τόσο για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την ήττα κόντρα στην Μπαρτσελόνα όπου ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, όσο και για να αποκτήσει την ψυχολογική και αγωνιστική ανάταση που ήθελε ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό το βράδυ της Πέμπτης (23/12) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Σε μεγάλο βαθμό έβγαλες εις πέρας την... αποστολή. Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να δεχίνει απολύτως καλά και υγιής (17π., 5/8τρ., 3ριμπ., 3ασ.) και χωρίς να χρειαστεί να αγωνιστεί καθόλου στην τελευταία περίοδο, τον Οκάρο Ουάιτ να πραγματοποιεί αρκετά καλή εμφάνιση (13π., 3/5τρ., 4ασ.) και τον Σαντ Ρος να... κλέβει όσες περισσότερες μπάλες μπορούσε, οι «πράσινοι» δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην 8η νίκη τους ύστερα από εννέα παιχνίδια. .

Το ματς

Για ένα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν αναγνωριστικό, όσο και... κακό μπάσκετ μαζί! Το 7-7 του 5' αποδείκνυε του λόγου το αληθές, καθώς η αστοχία, τα λάθη και η αδράνεια των δύο ομάδων ήταν τα στοιχεία που αποτύπωναν την εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημά του. Η συνέχεια ωστόσο έμελλε να ήταν διαφορετική μετά τις πρώτες αλλαγές του Δημήτρη Πρίφτη, οι οποίες άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Η είσοδος των Νέντοβιτς και Πέρι σε πρώτη φάση και στη συνέχεια αυτές των Μαντζούκα, Έβανς και Κασελάκη έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση... οδηγού. Σε αυτό έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο ο επιθετικός οίστρος του Σέρβου γκαρντ, ο οποίος έμελλε να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς χάρη σε προσωπικές του ενέργειες.

Το 15-12 έγινε 24-12 με τη λήξη της πρώτης περιόδου όπου ο Παναθηναϊκός είχε 6/9 δίποντα και 4/8 τρίποντα με 8 πόντους του Νέντοβιτς ενώ το «πράσινο» σερί έφτασε στο 17-0 με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να εκτοξευθεί στο +20 για τους γηπεδούχους (32-12) στο 13'. Κάπου... εκεί ωστόσο οι γηπεδούχοι άρχισαν να ρίχνουν ταχύτητα, κάτι που φρόντισαν να εκμεταλλευτούν οι Πατρινοί. Γκίκας (8π., 4ασ.) και Χαντ (13π., 5/8δίπ.) ήταν εκείνοι που ανέλαβαν να «ξεκολλήσουν» την ομάδα τους επιθετικά και να μειώσουν έως και 11 πόντους (38-27) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 15-6.

Το πρώτο μισό έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 48-33. Νέντοβιτς (11π., 3/4τρ.), Σαντ-Ρος (11π., 3/5τρ., 4κλ.), Ουάιτ (10π., 2/4τρ., 3ασ.) οδηγούσαν την ομάδα τους (8/14δίπ., 2/2β., 10-4ριμπ., 15ασ., 6κλ., 5λ.) η οποία είχε 10/20 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, έναντι 2/7 του Προμηθέα. Βέβαια οι Πατρινοί μέτρησαν 11/16 δίποντα (!) ενώ είχαν υποπέσει και σε 11 λάθη στο ημίχρονο.

Όπως ήταν λογικό και επόμενο, ο Παναθηναϊκός δεν πάτησε το πόδι στο γκάζι με την έναρξη της 3ης περιόδου καθώς ήθελε να κρατήσει δυνάμεις και για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Πέμπτη (23/12, 21:00) στο ίδιο γήπεδο. Ο Νέντοβιτς συνέχισε ωστόσο από εκεί που είχε σταματήσει με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να φτάσει για πρώτη φορά και στο +21 για την ομάδα του Πρίφτη (54-33 στο 23') και στη συνέχεια να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο +22 (70-48).

Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +26 (76-50) στο 34', δείγμα και της εικόνα που επικρατούσε στο κλειστό του ΟΑΚΑ ενώ στο 35' οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 80-53. Ο μεν Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγξει την διαφορά σε τεράστια επίπεδα, ο δε Προμηθέας είχε.. αποδεχτεί την τελική έκβαση του αγώνα και απλά οι δύο ομάδες μετρούσαν αντίστροφα για τη λήξη της αναμέτρησης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 17-0 σερί που έκανε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο και με το οποίο το «ρευστό» 15-12 έγινε 32-12 με αποτέλεσμα να καθοριστεί και ο τελικός νικητής του αγώνα από πολύ νωρίς.

O MVP: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για τη νίκη του Παναθηναϊκού έχοντας 17 πόντους με 1/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Γκάντι και Γιαννόπουλος δεν βοήθησαν τον Προμηθέα σε αυτό το ματς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος δεν ήταν μόνο θετικός στην επιθεση με 11 πόντους και 3/6 τρίποντα, αλλά εκεί που έκανε την διαφορά ήταν στην άμυνα έχοντας 5 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15/37 τρίποντα του Παναθηναϊκού όπως επίσης τα 9 κλεψίματα και τα μόλις 9 λάθη για τις 21 ασίστ στο σύνολο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Στο πρώτο ημίχρονο, ο Νεμάνια Νέντοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, η μπάλα έφτασε στα χέρια του όντας ανενόχλητος έξω από τα 6.75 μέτρα αλλά... κοντοστάθηκε. Αμέσως ο κόσμος τον παρότρυνε να σουτάρει ξανά, ο Σέρβος «υπάκουσε» και ευστόχησε! Αμέσως γύρισε στην εξέδρα θέλοντας να τους ευχαριστήσει για την εμπιστοσύνη τους.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Από τη στιγμή που η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (32-12) δεν υπήρχε γυρισμός για τον Προμηθέα. Οι «πράσινοι» στηρίχθηκαν στην άμυνά τους έχοντας δεχτεί μόλις 61 πόντους για 38' λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-33, 70-48, 92-67