Κολοσσός - Περιστέρι 74-65: Ασταμάτητος με τρίποντο show Φλόιντ
19-12-2021
Περιστέρι
74 - 65

Νίκος Καρφής

Ο Κολοσσός με το τρίποντο show του (6/8 τρίποντα και 23 πόντους) Φλόιντ επικράτησε με 74-65 του Περιστερίου, ανέβηκε στο 7-3 και συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Κολοσσό ούτε το Περιστέρι. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 74-65 και ανέβηκε στο 7-3, κάνοντας εντυπωσιακά πράγματα στη Basket League.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Φλόιντ με 23 πόντους και 6/8 τρίποντα, ενώ στον αντίποδα για τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο 4-6, ο ΜακΚρί είχε 12 πόντους.

Το ματς

Ο Κολοσσός μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 15-2 χάρη στο καλάθι του Χατζηδάκη. Με κάρφωμα του 17χρονου Ζούγρη, το Περιστέρι μείωσε σε 23-14 στο 8’. Τελικά ο Φλόιντ διαμόρφωσε το 25-14 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 33-23, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, αναγκάζοντας τον Τόμιτς να καλέσει timeout. Ο ΜακΚρί έκανε το 37-30 στο 20’. Με 3-16 τρίποντα τελείωσαν το ημίχρονο οι παίκτες του Τόμιτς.

To τρίποντο του Ξανθόπουλου έφερε το 50-40 για την ομάδα του Καντζούρη στο 26’. Με 3/3 τρίποντα του Φλόιντ ο Κολοσσός ξέφυγε με 59-42, ένα λεπτό για τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γκρέι με όμορφη προσπάθεια μείωσε σε 64-58, πέντε λεπτά για τη λήξη. Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έκανε το 67-62 στο 37'. Ο Μίλερ ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 72-63 και καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με τρία σερί τρίποντα του Φλόιντ ο Κολοσσός έγραψε το 59-42 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μπορεί το Περιστέρι να γύρισε στο ματς για το 64-62, αλλά τελικά το 13/23 στα τρίποντα του Κολοσσού και το 6/8 Φλόιντ ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά στο τέλος.

O MVP: Ο Φλόιντ με 23 πόντους και 6/8 τρίποντα, καθάρισε για την ομάδα της Ρόδου.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Πέτεγουεϊ μέτρησε 9 πόντους, αλλά με 3/10 σουτ και θα ήθελε να είναι πιο εύστοχος.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλιαμς έκανε πολύ καλό ματς με 23 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 13/23 του Κολοσσόυ στα τρίποντα κα το 6/8 του Τζόρνταν Φλόιντ στον συγκεκριμένο τομέα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εξαιρετική παρουσία του 17χρονου Ζούγρη του Περιστερίου που είχε 7 πόντους με 3/4 σουτ και εντυπωσιακά καλάθια στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Κολοσσός συνεχίζει να εντυπωσιάζει, προστάτευσε την έδρα του και πήγε στο 7-3 (έχει αξιώσεις για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα), ενώ το Περιστέρι κάπου το… έχασε στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-30, 59-44, 74-658

9

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.