Λάρισα - Περιστέρι 63-78: «Καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το Περιστέρι (3-3) έκανε εμφατικό πέρασμα από τη Λάρισα (1-5) χάρη στην εμφάνισή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικρατώντας με σκορ 63-78 και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε την απόδοσή της στην τελευταία περίοδο του αγώνα στο κλειστό της Νεάπολης και επικράτησε της Λάρισας που αγνοεί τη νίκη στην Basket League από τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Κολοσσό Ρόδου! Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και έχτισαν διαφορά ασφαλείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην τρίτη φετινή νίκη τους.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο κλειστό της Νεάπολης, εκεί όπου ο Τεράν Πέτεγουεϊ έκανε το 11-14 από τη γραμμή των βολών για το Περιστέρι ενώ ο Έρικ ΜακΚρι ευστόχησε at the buzzer σε τρίποντο για το 16-22 στο 10' κόντρα στη Λάρισα που στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες του Τζέιλεν Χάντσον.

Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 25-26 στο 15' με το τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα ωστόσο το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 30-38. Οι ΜακΚρι και Πέτεγουεϊ σημείωσαν τους 22 από τους 38 πόντους των φιλοξενούμενων σε αυτό το διάστημα ενώ η Λάρισα είχε μόλις 3/10 τρίποντα.

Ακολούθως η Λάρισα πλησίασε δυο φορές στον πόντο, 39-40 με τον Καράμπελα και 41-42 με τον Κρουμπάλι όμως το Περιστέρι είχε τον έλεγχο του ματς (48-54, 30'). Μάλιστα ο Λίνος Χρυσικόπουλος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 50-60 ενώ ο Γιανίκ Μορέιρα σκόραρε για το +17 (50-67, 34'), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους «κυανοκίτρινους».

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Σαχπατζίδης μείωσε σε 50-57 στο 31:13 όμως το Περιστέρι απάντησε με σερί 10-0 για το 50-67 στο 33:36, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

O MVP: Ο Έρικ ΜακΚρι ηγήθηκε επιθετικά του Περιστερίου στο κλειστό της Νεάπολης, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27:57.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντεβόν Ουάσινγκτον είχε 0/1 τρίποντο, 1 λάθος, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 12:15.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιανίκ Μορέιρα βοήθησε το Περιστέρι με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 16:29.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το επιμέρους 7-22 του Περιστερίου στα πρώτα 7' της τέταρτης περιόδου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στη Λάρισα που σούταρε με πολύ χαμηλά ποσοστά και παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78.