Απόλλων Πάτρας - Ιωνικός 80-72: Show Δίπλαρου και τριάδα-φωτιά (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Απόλλων Πάτρας ήταν απολαυστικός στην επιστροφή του στη Basket League, αφού νίκησε με 80-72 τον Ιωνικό, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τσαλμπούρη, Δίπλαρο και Κόουλμαν.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στα σαλόνια της Basket League ο Απόλλων Πάτρας. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε με του Ιωνικού και μπήκε με το... δεξί στη μεγάλη κατηγορία.

Οι Πατρινοί είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Κόουλμαν (22π., 9 ριμπ.), Δίπλαρο (24π., 10ασ, 6 ριμπ) και Τσαλμπούρη (16π.), είχαν σε όλο το ματς προβάδισμα και πανηγύρισαν στο τέλος μια νίκη που τους δίνει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Στον αντίποδα ο Τζέρμαν είχε 24 πόντους, αλλά με 8/24 προσπάθειες.

Μέτρησαν 7/32 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς σχεδόν... αψεγάδιαστοι στις βολές (18/19).

Το ματς

O Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο ματς και με δύο τρίποντα του Τσαλμπούρη προηγήθηκε με 15-6 στο 5'. Με όμορφη προσπλαθεια του Δίπλαρου η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε με 20-8, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Γκιουζέλης ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το 22-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ιωνικός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να κάνει το 24-19, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Όμως Κόουλμαν και Τσαλμπούρης επανέφεραν το προβάδισμα στο +9 (28-19). Το σύνολο από τη Νίκαια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 1/12 τρίποντα, ενώ ο Απόλλωνας είχε 5/12.

Με πέντε πόντους από τον Κόουλμαν, ο Απόλλωνας κατάφερε να πάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-31). Ο Τσαλμπούρης συνέχισε το... βιολί του και με κάρφωμα, έγραψε το 49-36 στο 26'.

Η ομάδα του Γιαπλέ αντέδρασε γρήγορα στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου και με τον Τζέρμαν έκανε το 58-54 στο 33'. Οι Πατρινοί αντέδρασαν, πάτησαν γκάζι και έφυγαν με τον Δίπλαρο στο 64-52. Ο Ιωνικός μείωσε σε 67-58, αλλά οι γηπεδούχοι με Δίπλαρο και Τσαλμπούρη, έτρεξαν σερί 8-0 για το 75-58 και κλείδωσαν τη νίκη στο 37'.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Απόλλων έλεγξε το ματς σε όλη τη διάρκεια του με το show του Δίπλαρου και ήταν ψύχραιμος στις βολές (18/19), ενώ ο Ιωνικός ήταν απελπιστικά άστοχος στα τρίποντα, τελειώνοντας με 7/32.

Ο ΜVP: Ο Δίπλαρος τα έκανε όλα στο ματς σε ένα απίθανο show με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο πολύπειρος Αθηναίου έμεινε χαμηλά, αφού μέτρησε 5 πόντους με 2/11 τρίποντα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κόουλμαν έκανε εξαιρετική δουλειά με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τσαλμπούρης ήταν καθοριστικός με 16 πόντους

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 18/19 βολές του Απόλλωνα και το 7/32 τρίποντα του Ιωνικού, αλλά και το γεγονός πως ο Δίπλαρος είχε τις 10 από τις 12 συνολικά ασίστ της ομάδας.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ντάμπλ-νταμπλ του φοβερού Δίπλαρου με 24 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Απόλλωνας μπήκε με το... δεξί στο πρωτάθλημα σε ένα ματς που έλεγξε πλήρως σε όλη τη διάρκεια του, ενώ στους Νικαιώτες δεν έφταναν κάποια... ξεσπάσματα, Τους στοίχισε και η κακή βραδιά στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-29, 54-47, 80-72