Πέισερς - Ράπτορς 101-83

Mε τον Πολ Τζορτζ να μετρά 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, οι Πέισερς επικράτησαν με 101-83 των Ράπτορς, ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά και όλα πλέον θα κριθούν στο Game 7 στο Τορόντο.

Οι Πέισερς βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο χάρη στην ανεβασμένη τους απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να επικρατήσουν με 101-83 των Ράπτορς στην Ιντιάνα, οδηγώντας τη σειρά σε 7ο παιχνίδι στο Τορόντο.

Έπειτα από ένα εξαιρετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 44-40, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν τον πλήρη έλεγχο του ματς.

Η 3η περίοδος βρήκε τους παίκτες του Φρανκ Φόγκελ στο +7 (71-64), με τους Ράπτορς να παραδίνονται στα τελευταία λεπτά και τους Πέισερς να ανεβάζουν σε διψήφια τιμή το προβάδισμα τους για το τελικό 101-83, που τους κράτησε ζωντανούς στη σειρά.

Θα μπορέσουν οι Πέισερς, με την ψυχολογία στα ύψη να πάρουν τη νίκη στην έδρα του Τορόντο; Στο 3.30 αυτό το ενδεχόμενο στη Vistabet.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζορτζ 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τους Μόντα Έλις και Μάιλς Τέρνερ να τον ακολουθούν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Ράπτορς, Τζόσεφ και Κάρολ είχαν από 15 πόντους, ενώ σε μέτριο βράδυ βρέθηκαν οι Λόυορι (10 πόντοι με 4/14, 10 ασίστ) και Ντε Ρόζαν (8 πόντοι με 3/13).

​Τα δωδεκάλεπτα: 20-22, 40-44, 71-64, 101-83

ΡΑΠΤΟΡΣ - ΠΕΪΣΕΡΣ 3-3
Game 1: Ράπτορς-Πέισερς 90-100
Game 2: Ράπτορς-Πέισερς 98-87
Game 3: Πέισερς-Ράπτορς 85-101
Game 4: Πέισερς-Ράπτορς 100-83
Game 5: Ράπτορς-Πέισερς 102-99
Game 6: Πέισερς-Ράπτορς 101-83