Κολοσσός - Καβάλα 98-79

Ο Κολοσσός (11-12) επικράτησε άνετα της Καβάλας (5-18) με 98-79 και πλέον οι Μακεδόνες μένουν στην κατηγορία μόνο με θαύμα.

Ο Κολοσσός εμφανίστηκε ιδιαίτερα συγκεντρωμένος στην αναμέτρηση με την Καβάλα και ιδιαίτερα εύστοχος αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 16/25 τρίποντα! Οι Ροδίτες πλέον βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα σε αντίθεση με την Καβάλα η οποία χρειάζεται ένα θαύμα για να μείνει στην Α1.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο (8-6). Οι Ροδίτες με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Ρέλεφορντ και με 8/12 τρίποντα συνολικά «έχτισαν» διαφορά η οποία πήγε γρήγορα σε διψήφιο επίπεδο και τη διατήρησαν με ευκολία μέχρι το ημίχρονο (46-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα στο παραμικρό. Ίσα ίσα που οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και τη διαφορά στους 30 πόντους (61-31, 26') και δεν ανησύχησαν καθόλου μέχρι το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και με 16/25 τρίποντα, 16/32 δίποντα και 20 τελικές πάσες ήταν αδύνατο να υπάρξει διαφορετικός νικητής.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ οργιάζει τις τελευταίες αγωνιστικές. Μετά τους 35 πόντους στην Αμαλιάδα την περασμένη αγωνιστική είχε 25 απέναντι στην Καβάλα (2/5δ, 6/7τρ., 3/3β.), πήρε 3 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασίστ ενώ έκανε 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τράβις ΜακΚι σε 13:11 είχε 6 πόντους (2/6δ., 0/3τρ., 2/2β.) και πήρε μόλις ένα ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου θα περίμενε κανείς από την Καβάλα να αντιδράσει, αλλά μάταια. Ο Κολοσσός ξεκίνησε φορτσάτος και με επιμέρους σκορ 15-2 σφράγισε τη νίκη του.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν ένα θεωρητικά εύκολο ματς.

Η Καβάλα τους 28 πόντους που βρήκε ύστερα από λάθη των αντιπάλων.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κολοσσός τα 16 λάθη και η Καβάλα το αποτέλεσμα που τη φέρνει στην Α2.

Tα δεκάλεπτα: 22-13, 46-29, 70-44, 98-79