Μαυροβούνιο - Ουγγαρία 72-48 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Οι ψηλοί του Μαυροβούνιου (Βούτσεβιτς, Ντούπλιεβιτς, Τοντόροβιτς) δεν είχαν αντίπαλο και χάρισαν τη νίκη επί της Ουγγαρίας με 72-48.

Το Μαυροβούνιο πέτυχε την πρώτη του νίκη στο τουρνουά και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο αφού επικράτησε της Ουγγαρίας με 72-48. Η τριάδα ψηλών των νικητών με Βούτσεβιτς, Ντούμπλιεβιτς και Τοντόροβιτς δεν είχαν αντίπαλο.

Το Μαυροβούνιο ξεκίνησε θέλοντας να εκμεταλλευτεί τα μεγάλα κορμιά που διαθέτει (Βούτσεβιτς, Τοντόροβιτς, Ντούμπλιεβιτς) και το κατάφερε προηγούμενο με 12-5 (7'). Η Ουγγαρία αποφάσισε να πατήσει λίγο το γκάζι και με καλάθια στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 12-11 (10').

Ο Μπόγκνταν Τάνιεβιτς είδε τους παίκτες του να μένουν πιστοί στο πλάνο τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ταϊρίς Ράις παρέμενε σε ρόλο δημιουργού και μόνο (χωρίς πόντο, 3 ασίστ στο ημίχρονο) κι έτσι οι Μαυροβούνιοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά πόντων λίγο πριν μπουν στα αποδυτήρια (39-27, 20').

Ο Άνταμ Χάνγκα ήταν αυτός που κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση περίπου 10 πόντων γιατί σε διαφορετική περίπτωση το Μαυροβούνιο θα είχε «καθαρίσει» πιο γρήγορα με τη νίκη (47-37, 25'). Όταν μπήκε στην εξίσωση του σκορ και ο Ράις, η ώθηση ήταν τεράστια και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (55-37, 29').

Η συνέχεια της αναμέτρησης είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Τάνιεβιτς να ξεκουράζει τους βασικούς τους και τους Ούγγρους να σκοράρουν με το σταγονόμετρο (8π. στην τελευταία περίοδο).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ουγγαρία δεν βρήκε απάντηση στο inside game των νικητών. Το Μαυροβούνιο είχε 32% στα τρίποντα (11% οι αντίπαλοι) και 18 περισσότερα ριμπάουντ (52-34).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Βούτσεβιτς σε 23:42 είχε 13 πόντους (/9δ., 0/1τρ., 5/8β.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ούγγρος Βίτμαν είχε σε 20' 1/6 σουτ, ένα λάθος και τίποτα άλλο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο διάστημα από το 25' μέχρι το 30' το Μαυρυβούνιο από το +10 βρέθηκε στο +20 και ουσιαστικά δεν ανησύχησε στη συνέχεια.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπόγιαν Ντούμπλειβιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Μαυροβούνιο τίποτα, οι Ούγγροι τα 3/27 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στην τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο έκανε την τέλεια επίθεση με τον Βούτσεβιτς να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 39-29, 60-40, 72-48