Κόροιβος - Άρης 94-99 (vid, pics)

Ο Άρης γύρισε από το -21 (60-39, 23'24") κι εν τέλει επικράτησε του Κόροιβου στη δεύτερη παράταση με 99-94, σε ένα απίθανο παιχνίδι γεμάτο ανατροπές!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου όμως ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στον αξιόμαχο Κόροιβο κι έφτασε τις τρεις νίκες στην Basket League.

Ο αγώνας

Ο Κόροιβος έκανε... ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον Άρη! Για την ακρίβεια, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, αφού προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με 15-0 (3'26") ενώ ο Χολ διαμόρφωσε το 23-4 για τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν το ματς με 6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ως το 5'46"! Ο Μπράουν εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (27-7, 7'12") ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-14, έχοντας 2/2 βολές (100%), 10/12 δίποντα (83%), 4/6 τρίποντα (66%), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και κορυφαίους σκόρερ τους Χολ (10π.), Μπράουν (9π.)! Από την άλλη πλευρά, οι «κίτρινοι» σούταραν 1/5 τρίποντα ενώ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Κόροιβου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, ο οποίος πέτυχε 4 σερί πόντους και μείωσε σε 36-22 στο 13'06" όμως ο Κόροιβος βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Μπράουν, ο οποίος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 41-24.Ο Κάμινγκς έριξε τη διαφορά στους 12 (49-37, 19'36") όμως οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-36 έπειτα από το καλάθι του Μπράουν (14π.). Ο Κόροιβος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 75% στα δίποντα και 3/4 βολές, αντί των 8/16 του Άρη.
Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν μόλις 1/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Ηλείους που άντεξαν στην πίεση και διατήρησαν το προβάδισμα. Ο Κόροιβος ξεκίνησε με το γκάζι πατημένο στην τρίτη περίοδο αφού ο Χολ έστειλε τη διαφορά στο +21 (60-39, 23'24") και ο Μπράουν διαμόρφωσε το 62-42 όμως ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι «κίτρινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 14-2 και μείωσαν σε 64-56 στα 1'33" για το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Τζένκινς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Ο Κάμινγκς έριξε ξανά τη διαφορά στους 8 (66-58) ενώ ο Μιχάλογλου διαμόρφωσε το 67-58 στο 30', με 1/2 βολές. Ο Άρης ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Ο Βαν Όστρουμ έκανε το 76-69 στα 2'38" όμως οι «κίτρινοι» έκαναν σερί 7-0 ως το τέλος κι έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο! Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε στο τέλος, όταν ο Μαρμπλ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Κάμινγκς και ισοφάρισε σε 76-76, κρατώντας όρθιο τον Άρη στο κλειστό της Ήλιδας. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα ως τα 31" για το τέλος της παράτασης όταν ο Μπράουν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 90-87, o Καλαμπάκος... φώναζε για φάουλ όμως η μπάλα έφτασε στα χέρια του Μαρμπλ κι εκείνος απάντησε με το ίδιο νόμισμα, έκανε το 90-90 με σουτ από τη γωνία κι έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έμειναν από δυνάμεις και ο Άρης ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή, πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη στην Basket League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Άρης ξεπέρασε το... καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο και το -21 στις αρχές της τρίτης περιόδου, ολοκληρώνοντας το comeback απέναντι στον Κόροιβο που σούταρε 11/42 τρίποντα. Οι «κίτρινοι» κατέβασαν 18 επιθετικά ριμπάουντ ενώ είχαν περισσότερες λύσεις στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέβιν Μαρμπλ τελείωσε το ματς με double-double. Είχε 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 κλεψίματα σε 47'09" ενώ ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση, με τρίποντο. Από κοντά και ο Ουίλ Κάμινγκς, με 27 πόντους και 7 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέβον Βαν Όστρουμ είχε 2/15 σουτ εντός πεδιάς. Για την ακρίβεια, ο γκαρντ του Κόροιβου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 1/4 δίποντα και 1/11 τρίποντα!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μαρμπλ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, ισοφάρισε σε 90-90 κι έστειλε το ματς στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, την ώρα που ο κόουτς του Κόροιβου, Ντίνος Καλαμπάκος ούρλιαζε από τον πάγκο ώστε να γίνει φάουλ πριν φτάσει η μπάλα στα χέρια του Αμερικανού!

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 46'43" ενώ ήταν εκείνος που έδωσε το... σύνθημα της αντεπίθεσης του Άρη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος την κατάρρευση στη δεύτερη παράταση.

Tα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76, 90-90 (α’ παρ.), 94-99