Παναθηναϊκός: Φιλική νίκη επί των Εσπερίδων στο «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Σταυρούλα Μουστακάτου

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο πρώτο ματς του τουρνουά που διοργανώνει στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» απέναντι στις Εσπερίδες με τελικό σκορ 73-57.

Στο πρώτο τους φιλικό στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει ο Παναθηναϊκός, οι «πράσινες» έκλεισαν με θετικό πρόσημο το ματς κόντρα στις Εσπερίδες (73-57) στο παρκέ του «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πήραν το προβάδισμα στο σκορ από νωρίς, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (26-16), ωστόσο οι Εσπερίδες κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στο -1 με τη συμπλήρωση και του 20ου λεπτού (40-39).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο εύκολη υπόθεση για τον Παναθηναϊκό που έχτισε μία διαφορά και πήρε το τελικό αποτέλεσμα με το 73-57 έχοντας... μπροστάρες τις Ριντ και Πότερ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα, Κωτούλα 4, Παυλοπούλου 7, Πότερ 12, Σωτηρίου 8, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 3, Παλάσκα 2, Κάρτερ 12, Θεοδωρομανωλάκη 2 και Χαιριστανίδου 4

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρσότζε 8, Παπαϊωάννου, Τοιάνα 8, Αρσενιάδου , Πρίφτη, Κορρέ 5, Μπενέκη 2, Μαργέλου, Κασαπόγλου 7, Χίγκινς 17 και Μπουζαπζιν 10.