Παναθηναϊκός - Νίκη Λευκάδας 68-54: Το δεύτερο ημίχρονο έφερε τις πράσινες στο 2/2

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 68-54 και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της α1 μπάσκετ γυναικών.

Η Νίκη Λευκάδας έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για 2 δεκάλεπτα, ωστόσο οι πράσινες κατόρθωσαν να πάρουν ένα προβάδισμα... ασφαλείας, το οποίο διατήρησαν, για να επικρατήσουν τελικά με 68-54.

Οι φιλοξενούμενες είχαν καλές επιλογές στο ξεκίνημα του αγώνα και κατόρθωσαν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 16-14. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες... μοιράστηκαν τα σερί, τα οποία τις έστειλαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 31-31.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός πήρε τον ρυθμό που χρειαζόταν και πήρε μία διαφορά 11 πόντων στα 5 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με την Ριντ να διαμορφώνει το 45-34. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη κατόρθωσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 68-54.

«Οδηγός» του Παναθηναϊκού, μία ακόμη γεμάτη εμφάνιση από την Ριντ, με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 35:37 λεπτά παρουσίας. Από την άλλη, η Θόρντον ήταν η καλύτερη του αγώνα για την Νίκη, με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 51-41, 68-54

τ

ρ

Η Δάφνη πέρασε το εμπόδιο του ΠΑΣ

Νωρίτερα, η Δάφνη επικράτησε με 80-77 του ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας κορυφαία την Πάτερσον με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 4 κλεψίματα χωρίς μνα βγει ούτε δευτερόλεπτο από το παρκέ.

Για την ομάδα του ΠΑΣ, εντυπωσιακή ήταν η Σαμάνθα Κούπερ έχοντας 27 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 37 λεπτά στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-35, 54-54, 80-77