Ιταλία - Ελλάδα 93-40: Συντριβή για την Εθνική στην πρόβα τζενεράλε πριν το Eurobasket

Η Εθνική Γυναικών στο Βάσω Μπεσκάκη

Η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να ακολουθήσει την προσέγγιση της Ιταλίας στο τελευταίο παιχνίδι του «Βάσω Μπεσκάκη» και γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 93-40 στην τελική πρόβα για το Eurobasket.

Η "αποστολή" της Εθνικής στον αγώνα με τον οποίο θα ολοκλήρωνε το 2ο τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη» στο κατάμεστο κλειστό του ΑΓ. Θωμά ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολη. Η Ιταλία έδειξε τη δυναμική της και μπόρεσε να μπλοκάρει τις «γαλανόλευκες» που γνώρισαν την ήττα με 93-40 στην πρόβα τζενεράλε πριν το Eurobasket.

Με την Άντρε Όλμπις Φούτο να δίνει παράσταση... για μία στην αρχή του αγώνα, η Ιταλία έφτασε στο double dcore του 10-5 ενώ κρατώντας χαμηλά την παραγωγή της Εθνικής μας αύξησε την διαφορά σε μία απόσταση του 34-16 για το πρώτο δεκάλεπτο. Η Μποσγανά σκόραρε για το 38-18 στο 16ο λεπτό και στη συνέχεια μετά το 42-18 από την Φασινα, η Φασούλα οδήγησε το σύνολο του Πρέκα στην επίθεση μέχρι και το ημίχρονο που έληξε στο +22 για τις Ιταλίδες (47-25).

Η Βερόνα με την επιστροφή και στα τρία λεπτά του δευτέρου μέρους έγραψε το 58-26 όσο η Εθνική επιχειρούσε να βρει δρόμους προς το καλάθι χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η εικόνα δεν άλλαξε έως και το τέλος του ματς, η κυριαρχία της Ιταλίας συνεχίστηκε με συντρυπτικό τρόπο και το ματς έγειρε υπέρ της.

Η Άντρε Όλμπις Φούτο ήταν και η κορυφαία για την Ιταλία με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ με την Μπεστάνιο να ακολουθεί με 14 και η Βερόνα με 12. Για την Εθνική μας, η Μαριέλλα Φασούλα υπήρξε η μοναδική διψήφια του αγώνα με 16 πόντους συν 5 ριμπάουντ και 4 μπλοκ! Η Σπανού είχε 7 πόντους και η Τσινέκε 6 με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 34-16, 49-25, 69-33, 93-40