Ελλάδα - Τσεχία 0-2 (U17)

Η Εθνική Ελλάδας U17 γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Τσεχία για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Euro της Ιρλανδίας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με έναν βαθμό σε τρία παιχνίδια και με ήττα που την άφησε εκτός προημιτελικών ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 η Εθνική Ελλάδας, που ηττήθηκε από τους Τσέχους με 0-2 το βράδυ της Πέμπτης στο Δουβλίνο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Τζόλη, που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τσέχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σιπ στο 52', «σβήνοντας» τις ελπίδες της Εθνικής, που ήθελε μόνο τη νίκη, για πρόκριση στα προημιτελικά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πεχ στο 65', με την ομάδα του να παίρνει τη νίκη και μαζί το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, όπου θα συναντήσει τη Γαλλία.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Τσαβός (85' Μανίσογλου), Ασλανίδης, Παυλίδης, Αβεντισιάν, Γρόσδης (85' Καρακούτης), Παναγιώτου, Σουρλής (79' Κοτόπουλος), Λιάτσος (78' Σιατούνης), Αρσενίδης, Τζόλης (66' Μπελεβώνης)

ΤΣΕΧΙΑ: Χόρνιτσεκ, Κόζελουχ, Μάτις, Στάρι, Κούρκα, Χέλεμπραντ, Χάγιεκ (90+1' Σίμεκ), Σίλχαρτ (62' Πεχ), Βογιάτσκε (71' Χόρνικ), Σιπ (71' Ρίτερ), Σέικ (90' Τούλα).