Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-0: Εμφατική νίκη στο πρώτο ντέρμπι οι «πράσινοι»

Φώτης Καρακούσης

Το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα έκανε ο Παναθηναϊκός με τους «πράσινους» στο πρώτο τους φετινό ντέρμπι να επικρατούν του Φοίνικα στον Άγιο Θωμά με 3-0 και να βρίσκονται μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Έχοντας κάνει το τρία στα τρία παίζοντας απέναντι στις λεγόμενες πιο εύκολες ομάδες, ο Παναθηναϊκός περίμενε πως και πως την αναμέτρηση με τον Φοίνικα Σύρου, για να δείξει όχι στον κόσμο, αλλά στον ίδιον το τι μπορεί να κάνει και κόντρα σε αντιπάλους που παλεύουν για τίτλο. Στο πρώτο δυνατό τεστ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου τα πήγε εξαιρετικά, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-23, 25-22, 25-22) των «πειρατών», πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, ενώ ανέβηκαν και μόνοι στην κορυφή, καθώς ο Ολυμπιακός που επίσης έχει μόνο νίκες, έχασε έναν βαθμό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας παρά το 3-0 που δείχνει το σκορ ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι καθώς και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τους γηπεδούχους να είναι πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας την σημαντική όπως αναφέραμε νίκη. Σημαντική όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους, καθώς έγινε απέναντι σε μια ομάδα που έχει ως στόχο τον τίτλο, αλλά και για ψυχολογικούς, επειδή ήταν η πρώτη στο πρώτο ντέρμπι που έδωσαν.

Στα του αγώνα και το πρώτο σετ οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έπαιρναν συνεχώς ένα προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να καλύπτουν. Αυτό μέχρι το 22-22, όταν έγινε το 24-22 και παρότι οι Συριανοί μείωσαν, ο Πρωτοψάλτης έκανε το 25-23 δίνοντας το πρώτο σετ στους γηπεδούχους.

Στο 2ο και πάλι ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 11-7, αλλά οι παίκτες του Φοίνικα είχαν την απάντηση μειώνοντας στον πόντο (13-12). Το «τριφύλλι» πήρε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων, το οποίο ουσιαστικά κράτησε ως το τέλος φτάνοντας έτσι στο 2-0.

Ίδιο πάνω-κάτω ήταν και το τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ. Οι «πράσινοι» μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά και παρότι οι νησιώτες προσπάθησαν να μπουν στο ματς δεν τα κατάφεραν με τους γηπεδούχους να κάνουν το 3-0 και να παίρνουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βαν ντεν Ντρις με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Ανδρεόπουλος με 10. Ο νεαρός ακραίος των «πρασίνων» ήταν εξωπραγματικός στην υποδοχή, καθώς σύμφωνα με τα στατιστικά είχε 100% με τις άριστες στο 70%. Για τους ηττημένους ο Μιχάλοβιτς είχε 16 και ο Φράγκος 12, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να πάρει κάτι από το ματς αυτό.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-22) σε 86΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8π. (6/15επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 33%αρ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 10 (8/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100%υπ.), Βαν ντε Ντρις 16 (13/25υπ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 6 (3/5επ., 2 μπλοκμ 1 άσσος) / Γκαράς (λ. - 659%υπ., 21%αρ.), Συναδινός (λ), Μπάσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 16π. (15/27υπ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 2 (2/2επ.), Κόστα 6 (1/3επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 4 (1/5επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (12/21επ., 71%υπ., 36%αρ.), Στερν 7 (7/18επ., 67%υπ., 33%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 50%υπ., 38%αρ.), Παπαλεξίου, Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γαλιώτος, Μήλης.