WTA Σινσινάτι: Από τα προκριματικά, πρωταθλήτρια η Γκαρσία!

Η Καρολίν Γκαρσία ολοκλήρωσε το θαύμα και κατέκτησε τον τίτλο στο Σινσινάτι, κερδίζοντας με 2-0 σετ στον τελικό την Πέτρα Κβίτοβα.

Ο άθλος της Καρολίν Γκαρσία ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά στο τουρνούα της WTA στο Σινσινάτι!

Η Γαλλίδα, που ξεκίνησε από τα προκριματικά της διοργάνωσης, κατέκτησε τον τίτλο και μάλιστα σχετικά εύκολα, επικρατώντας της Πέτρα Κβίτοβα με 2-0 σετ (6-2, 6-4 σε 1 ώρα και 42 λεπτά).

Η Γκαρσία με 11 άσους στο ματς, είχε 82% επιτυχίας σε πόντους μετά από πρώτο σερβίς και έσωσε όλα τα break point (8) που είχε η Τσέχα αντίπαλός της. Αντίθετα, η ίδια εκμεταλλεύτηκε τα 3 από τα 4 που είχε συνολικά στην διάθεσή της και έφτασε στον 10ο τίτλο της καριέρας της και δεύτερο φέτος μετά το Μπαντ Χόμπουργκ.

Για να φτάσει ως την κούπα, απέκλεισε τις Παρί και Πέτκοβιτς στα προκριματικά και στο κυρίως ταμπλό τις Μάρτιτς, Σάκκαρη, Μέρτενς, Πεγκούλα και Σαμπαλένκα!

Με αυτή τη νίκη, από το Νο35 θα «εκτοξευτεί» αύριο στο Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης.