Vienna Open: Ο Αλκαράθ πήρε την ματσάρα με τον Μπερετίνι (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης
O Κάρλος Αλκαράθ χρειάστηκε 2 ώρες και 40 λεπτά για να περάσει στα ημιτελικά της Βιέννης.

Με ματσάρα ξεκίνησαν τα προημιτελικά στο Vienna Open.

O Κάρλος Αλκαράθ και ο Ματέο Μπερετίνι έδωσαν μεγάλη μάχη που κράτησε 2 ώρες και 40 λεπτά, με νικητή τον 18χρονο Ισπανό. Ο Αλκαράθ επικράτησε με 2-1 σετ (6-1, 6-7, 7-6), σε μια αναμέτρηση που ο Μπερετίνι λίγο έλειψε να κάνει μεγάλη ανατροπή.

Ο Αλκαράθ επικράτησε εύκολα στο πρώτο σετ, αλλά ο Μπερετίνι πήγε το δεύτερο στο tie break και με 7-2 επί μέρους σκορ ισοφάρισε.

Ο νεαρός Ισπανός στο τρίτο σετ του έκανε ένα γρήγορο break και προηγήθηκε με 4-1, αλλά ο Μπερετίνι δεν το παράτησε και με δικό του break ισοφάρισε στη συνέχεια σε 4-4.

Το ματς πήγε σε tie break για την πρόκριση, με τον Αλκαράθ να έχει τριπλό match point (6-3). O Μπερετίνι έσβησε τα δύο στο σερβίς του, αλλά το εξαιρετικό πρώτο σερβίς του Αλκαράθ δεν είχε επιστροφή για τον Ιταλό.

Ο Κάρλος Αλκαράθ θα περιμένει είτε τον Ζβέρεφ είτε τον Αλιασίμ στον ημιτελικό. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του απέναντι σε παίκτη του Top10 μετά τον Τσιτσιπά στο US Open.