Roland Garros: O Καρμπάλες Μπαένα αντίπαλος του Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο

O Ρομπέρτο Καρμπάλες Μπαένα
Ο Ρομπέρτο Καρμπάλες Μπαένα επικράτησε με 3-0 του Αμερικανού Νάβα και θα βρεθεί στον δρόμο του Τσιτσιπά την Τετάρτη.

Το… αναμενόμενο έγινε στο ματς του Καρμπάλες Μπαένα με τον qualifier Ε. Νάβα και ο Ισπανός θα βρεθεί στον δρόμο του Τσιτσιπά την προσεχή Τετάρτη.

Ο Μπαένα επικράτησε με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-2) και στον δεύτερο γύρο θα αποτελέσει το εμπόδιο του Ελληνα τενίστα που σαφώς θα έχει τον πρώτο λόγο.

Ο Μπαένα χρειάστηκε σχεδόν 2,5 ώρες να κερδίσει και ένα tie break σε ένα πολύ δύσκολο πρώτο σετ, πριν κάνει πιο απλά τα πράγματα στη συνέχεια.

Επαιξε εντελώς αμυντικά και το στοιχείο που του έδωσε τη νίκη ήταν ο αδιανόητα μεγάλος αριθμός αβίαστων λαθών του Νάβα, ο οποίος σε 3 σετ πρόλαβε και έκανε 59!! Είχε και 32 winners βέβαια, με τον Ισπανό να έχει 16 και 19 αβίαστα λάθη.

Με ανατροπή ο Χατσάνοφ, στα 5 σετ ο Χουρκάτζ, πέρασε ο Κοκκινάκης

Πέντε σετ χρειάστηκαν για να προκριθούν οι Χατσάνοφ και Χουρκάτς. Ο πρώτος μάλιστα γύρισε από 0-2 σετ κάτω απέναντι στον Γάλλο Λεστιέν, ο οποίος είχε και κράμπες, κάτι που βοήθησε στο να γίνει η ανατροπή (3-6, 1-6, 6-2, 6-1, 6-3)

Ο Χουρκάτζ σε ένα αμφίρροπο ματς με τον Γκοφέν, γύρισε από 1-2 σετ (6-3, 5-7, 6-4, 6-2, 6-4) και θα πάει για δεύτερο σερί δύσκολο ματς κόντρα στον Ολλανδό Γκρικσπουρ, που επίσης χρειάστηκε 5 σετ για να αποκλείσει τον Μαρτίνεθ (6-4, 2-6, 0-6, 7-5, 6-3)

Πέντε σετ έπαιξαν και οι Μπόργκες και Ισνερ, με τον Πορτογάλο να κερδίζει τον αγώνα που κράτησε 4 ώρες ( 4-6, 7-5, 6-7, 6-4, 6-7 (9)). Ο Μπόργκες είναι υποψήφιος αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο (αυτός ή ο νικητής του ζευγαριού Σβάρτσμαν - Ζαπάτα Μιράγιες).

Εκπληξη είχαμε με τον αποκλεισμό του Κρέσι από τον Οφνερ (6-4, 7-6, 6-2), ενώ ο Θανάσης Κοκκινάκης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Roland Garros μετά το 2015, επικρατώντας του Ντάνιελ Εβανς με 6-4, 6-4, 6-4, σε άλλη μία μίνι έκπληξη.