Ναδάλ: Τιτανομαχία με Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του Roland Garros

Ο Ράφαελ Ναδάλ και ο Νόβακ Τζόκοβιτς διασταυρώνονται για μια θέση στα ημιτελικά του Roland Garros.

H τιτανομαχία που όλοι περίμεναν στο Roland Garros βγήκε, ο Ράφαελ Ναδάλ των 13 τροπαίων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου, Nόβακ Τζόκοβιτς για μια θέση στα ημιτελικά του γαλλικού Όπεν.

Ο Ναδάλ σε μια μάχη 4 ωρών και 21 λεπτών ξεπέρασε το εμπόδιο του Φελίξ Αλιασίμ με 6-3, 3-6, 6-2, 3-6, 6-3 και πήρε την πρόκριση μέσα σε αποθέωση από το κοινό που κατέκλυσε το «Philippe Chatrier».

109-3 και μόλις 3ο παιχνίδι στα 5 σετ στο Roland Garros

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι μέχρι τώρα στο φετινό Roland Garros, ο 37χρονος σε μερικές ημέρες Ναδάλ άντεξε απέναντι στον 21χρονο Καναδό, που εμφανίσηκε αποφασισμένος να κάνει τη ζημιά, όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε.

Ο «ταύρος» από τη Μαγιόρκα σημείωσε την 109η νίκη του σε 112 συνολικά παιχνίδια που έχει δώσει στο Roland Garros από το 2005 μέχρι σήμερα.
Αξιοσημείωτο είναι πως σε αυτή τη μακρά πορεία στα χωμάτινα γήπεδα του γαλλικού Όπεν, έπαιξε μόλις για 3ο φορά αγώνα σε πέντε σετ: Η πρώτη ήταν με τον Τζον Ίσνερ το 2011 (α' γύρος) και η δεύτερη με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα ημιτελικά το 2013.

59ο ραντεβού ανάμεσα σε Ναδάλ και Τζόκοβιτς, η προϊστορία τους στο Παρίσι

Οι Ναδάλ και Τζόκοβιτς θα συναντηθούν για 59η φορά στην καριέρα τους, στο μεγαλύτερο rivalry στην ιστορία του αθλήματος. Ο Τζόκοβιτς συνολικά προηγείται 30-28, όμως στις χωμάτινες επιφάνειες το σκορ είναι 19-8 για τον Ναδάλ. Ειδικά για Roland Garros το επιμέρους σκορ είναι 7-2.

Αρχή με 5-1 ο Αλιασίμ

Ο Αλιασίμ με μόλις δύο παρουσίες στον 1ο γύρο του Roland Garros το 2020 και το 2021 έβαλε πολύ δύσκολα στον μεγάλο αντίπαλό του.

Μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα, αιφνιδίασε τον Ναδάλ, καθώς προηγήθηκε με 5-1. Ο Ναδάλ μείωσε σε 5-3, όμως ο Καναδός δεν του έδωσε το 6-3, κάνοντας το 6-3.

Στο 2ο σετ υπήρχε ισορροπία, με τον Ναδάλ να πετυχαίνει το καθοριστικό break στο 8ο game, κάνοντας το 5-3 και κρατώντας το σερβίς έκανε το 6-3, ισοφαρίζοντας τα σετ. Ο Ναδάλ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με break στο 3ο και στο 7ο game έφθασε στο 5-2, κατακτώντας το σετ με 6-2.

Ο Αλιασίμ δεν το έβαλε κάτω και το 4ο σετ ήταν καρμπόν με το 1ο, ο νεαρός έφθασε στο 5-2, ο Ναδάλ μείωσε σε 5-3, αλλά ο Καναδός με 6-3 έστειλε τον αγώνα σε 5ο σετ.

Εκεί είδαμε ίδια εικόνα με το 2ο σετ, νέα ισορροπία με τον Ναδάλ να προηγείται 4-3, μετά να κάνει το break και σερβίροντας να εξασφαλίζει το σετ με 6-3 και να πανηγυρίζει την πρόκριση.