Roland Garros: Ιδρωσε, αλλά πέρασε σε straight sets o Ζβέρεφ

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ είναι στον γύρο των «16» μετά το 3-0 επί του Νακασίμα και πάει ολοταχώς για 8αδα.

Ανοιχτός ο δρόμος για τα προημιτελικά του Roland Garros είναι για τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός επικράτησε του Μπράντον Νακασίμα με 3-0 σετ, αλλά πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πήρε δύο σετ στο tie break και ένα χάρη σε ένα break (7-6, 6-3, 7-6) για να προκριθεί στους «16» σε 2 ώρες και 48 λεπτά.

Ο Ζβέρεφ είχε 50 αβίαστα λάθη, αλλά ήταν συντριπτικά καλύτερος σε άσους (18-8) και winners (50-19) με αποτέλεσμα να φτάσει στην πρόκριση.

Στον επόμενο γύρο έχει τον πιο βατό αντίπαλο που θα μπορούσε, καθώς εκεί βρίσκεται ο Ισπανός Μπερνάμπ Ζαπάτα Μιράλες, Νο131 στον κόσμο, ο οποίος απέκλεισε τον Τζον Ισνερ με 3-2 σετ (6-4, 3-6, 6-4, 6-7, 6-3).