O Ντιμιτρόφ απέκλεισε τον Ρούνε, μια ανάσα από το Νο4 ο Τσιτσιπάς

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ επικράτησε με 2-0 σετ του Χόλγκερ Ρούνε και πλέον μόνο ο Σίνερ απειλεί τον Τσιτσιπά από το να μην είναι στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης την Δευτέρα.

Σπουδαία νίκη για τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στο Πεκίνο, η οποία… ευνοεί και τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Βούλγαρος επικράτησε του Χόλγκερ Ρούνε με 2-0 σετ (6-3, 7-5), με αποτέλεσμα ο Δανός (4 ήττες στα τελευταία 5 ματς στο Tour) να χάνει την ευκαιρία να επιστρέψει στο Νο4.

Εκεί θα βρίσκεται πλέον ο Στέφανος Τσιτσιπάς από την Δευτέρα, ενώ ένα και μόνο σενάριο μπορεί να τον στείλει πίσω στο Νο5. Αυτό θα είναι να κατακτήσει το τρόπαιο στο Πεκίνο ο Γιάνικ Σίνερ.

Ο Ιταλός έκανε επίδειξη δύναμης σήμερα, κερδίζοντας σε 67 λεπτά τον Νισιόκα με 6-2, 6-0 και θα παίξει με τον Ντιμιτρόφ στα προημιτελικά.

Τα ζευγάρια στα προημιτελικά του Πεκίνου και το πρόγραμμα με ώρες Ελλάδος (2/10)

• 07:30 Ουμπέρ - Μεντβέντεφ
  • 09:00 Ζβέρεφ- Τζάρι
  • 14:00 Αλκαράθ -Ρουντ
  • 16:00 Ντιμιτρόφ- Σίνερ