Ο Ρούνε με ανατροπή στον τελικό της Ρώμης

O Χόλγκερ Ρούνε έκανε ζόρικη ανατροπή επί του Κάσπερ Ρουντ με 6-7, 6-4, 6-2 και πέρασε στον τελικό της Ρώμης.

Ο Χόλγκερ Ρούνε είναι ο πρώτος φιναλίστ στο τουρνουά ATP Μasters της Ρώμης.

Αν και βρέθηκε ένα βήμα από τον αποκλεισμό, γύρισε την κατάλληλη στιγμή το ματς με τον Κάσπερ Ρουντ και με 2-1 σετ (6-7, 6-4, 6-2) πέρασε στον αυριανό τελικό όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Στέφανο Τσιτσιπά, είτε τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Σε ένα «σφιχτό» πρώτο σετ, κανείς δεν βρήκε ευκαιρίες να σπάσει το αντίπαλο σερβίς κι όλα κρίθηκαν στο tie break όπου ο Ρουντ με πιο καθαρό μυαλό το πήρε με 7-2.

Στο δεύτερο ο Νορβηγός προηγήθηκε 4-2 και πήγε να σερβίρει, όμως εκεί ο Ρούνε, αφού πήρε ιατρικό τάιμ άουτ για ενοχλήσεις στον ώμο του, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου του και να κάνει break. Ανέκτησε το προβάδισμα με 5-4 και με νέο break πήρε το δεύτερο σετ και έστειλε την πρόκριση σε τρίτο σετ. Εκεί ο Δανός κυριάρχησε απόλυτα και περιμένει πλέον είτε τον Τσιτσιπά, είτε τον Μεντβέντεφ στον τελικό.

Θα είναι ο 8ος τελικός καριέρας, με το ρεκόρ του να είναι 4-3.