Βαβρίνκα: Πρώτη νίκη μετά από 456 ημέρες

Ο Σταν Βαβρίνκα κέρδισε τον Ράιλι Οπέλκα με 2-1 σετ και είναι στον δεύτερο γύρο του τουρνουά Masters της Ρώμης.

Αυτή την ημέρα την περίμενε πως και πως ο Σταν Βαβρίνκα.

Ο Ελβετός τενίστας κέρδισε ξανά αγώνα τένις μετά από... 456 ημέρες (ή 16 ολόκληρους μήνες)! Αντιμετώπισε στον πρώτο γύρου του Masters της Ρώμης τον Ράιλι Οπέλκα και κέρδισε με 2-1 σετ (3-6, 7-5, 6-2) σε αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 5 λεπτά.

Για τον Βαβρίνκα ήταν η πρώτη νίκη μετά τον Ιανουάριο του 2021 όταν και είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο του Australian Open τον Πέδρο Σόουζα. Στην συνέχεια αποκλείστηκε από τον Φούσκοβικ και ακολούθησαν άλλες δύο ήττες σε Ρότερνταμ και Ντόχα πριν περάσει στο χειρουργείο.

Επέστρεψε φέτος, αλλά έχασε και τα δύο ματς που έδωσε (Ιμερ στην Μαρμπέλα και Μπούμπλικ στο Μόντε Κάρλο), αλλά κατάφερε σήμερα (10/5) να κερδίσει τον Οπέλκα έχοντα 8 άσους, 28 winners και 4 μόλις αβίαστα λάθη. Στον επόμενο γύρο θα παίξει με έναν εκ των Τζέρε και Τσόριτς.

@Photo credits: Twitter, International Bnl