ATP Finals: Ο 6ος γύρος της «μάχης» Ναδάλ-Τσιτσιπά στο Λονδίνο

Αντώνης Πατσούρας
Την Παρασκευή στις 16:00 (Cosmote Sport 6) ο αγώνας του Ναδάλ με τον Τσιτσιπά στο ATP Finals. Μόνο νίκη ο Ισπανός.

Βαρκελώνη, Μόντρεαλ, Μελβούρνη, Μαδρίτη, Ρώμη και Λονδίνο.

Έξι πόλεις, τρεις ήπειροι, δυο "μονομάχοι". Ένας Ισπανός και ένας Έλληνας. Ο "φτασμένος" Ράφα Ναδάλ και το νέο... αίμα του παγκόσμιου τένις, ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Στις 16:00 (Cosmote Sport 6) θα δώσουν στο Λονδίνο τον 3ο τους και τελευταίο αγώνα στον όμιλο "Αντρέ Άγκασι" του ATP Finals με τον Στέφανο να είναι ήδη στα ημιτελικά και ο Ράφα να ψάχνει την πρόκριση.

Ο Στέφανος με νίκη είναι πρώτος. Είναι επίσης πρώτος με ήττα αλλά με νίκη του Ζβέρεφ επί του Μεντβέντεφ στις 22:00.

Ο Ράφα με νίκη και νίκη του Ρώσου επί του Γερμανού θα είναι στους "4" και μάλιστα ως πρώτος με δεύτερο τον Έλληνα.

Στον όμιλο ο μόνος με 2 νίκες είναι ο Τσιτσιπάς ενώ μια έχει ο Ζβέρεφ και ο Ναδάλ, ο οποίος έχει χάσει από τον Γερμανό με 2-0 σετ στην πρεμιέρα.

Ο Αλεξάντερ κρατά την τύχη στα χέρια του αφού με νίκη επί του Ρώσου είναι σίγουρα στα ημιτελικά.

Πίσω στα δικά μας... Ο Τσιτσιπάς κάνει το ένα θαύμα μετά από το άλλο στο Λονδίνο στην πρώτη του συμμετοχή στο ATP Finals και θα είναι στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Με τον Ναδάλ γνωρίζονται πλέον καλά και ήρθαν πιο κοντά στο Laver Cup στη Γενεύη.

Με τον Ισπανό με τα 19 Grand Slam που είναι στο Νο1 της κατάταξης αυτή την περίοδο έχουν παίξει 5 φορές στο παρελθόν. Το 2018 και το 2019.

Ο Ναδάλ έχει 4 νίκες και ο Τσιτσιπάς κέρδισε μονάχα στο χώμα στη Μαδρίτη και στον ημιτελικό του Masters μέσα στο 2019.

Έχουν παίξει σε 2 τελικούς το 2018 με τον Ράφα να κερδίσει σε Βαρκελώνη και Μόντρεαλ το 2018 αλλά και στον ημιτελικό του Australian Open του 2019 και στον ημιτελικό του Masters της Ρώμης.

Ο Ναδάλ δεν έχει κερδίσει ποτέ τον τίτλο σε ATP Finals και ο Τσιτσιπάς τα πάει περίφημα στην πρώτη του συμμετοχή.

Σίγουρα ο Ισπανός δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αλλά η ανατροπή που πέτυχε στο 3ο σετ του αγώνα του με τον Μεντβέντεφ σκορπίζει... τρόμο στους αντιπάλους.

Ο Στέφανος παίζει με ποιότητα και μυαλό στο Λονδίνο και θα παλέψει για το 2ο θαύμα που θα είναι η πρόκριση στον τελικό.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου ο Ζβέρεφ έχει κερδίσει 4 φορές τον Μεντβέντεφ αλλά ο Ρώσος πήρε το τελευταίο τους παιχνίδι, τον τελικό στη Σανγκάη.

Δεν είναι ο καλός Μεντβέντεφ που είδαμε στο τελευταίο 4μηνο αλλά θα αντιδράσει αφού δεν θα θέλει να φύγει χωρίς νίκη από το Λονδίνο στην πρώτη του παρουσία σε ATP Finals.

O πρώτος του ομίλου θα παίξει στον ημιτελικό με τον Φέντερερ και ο δεύτερος με τον Τιμ στον άλλο ημιτελικό.