Τσιτσιπάς: Επόμενο εμπόδιο ο Σβάρτσμαν στο Μόντε Κάρλο

O Ντιέγκο Σβάρτσμαν θα είναι ο επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Μόντε Κάρλο.

Ο Ντιέγκο Σβάρτσμαν θα είναι ο επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο δρόμο για τα ημιτελικά στο Μόντε Κάρλο Masters. Ο βραχύσωμος Αργεντινός νίκησε τον Ιταλό, Λορέντσο Μουζέτι με 2-6, 6-4, 6-3 σε 2 ώρες και 32 λεπτά, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο Μουζέτι προηγήθηκε με 6-2, 3-1, όμως ο 30χρονος Σβάρτσμαν άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Με δύο διαδοχικά break πήρε το προβάδισμα 5-3 και το 2ο σετ 6-4.
Στο 3ο σετ ο Σβάρτσμαν κυριάρχησε, έφθασε γρήγορα στο 5-2 και στο τελικόπ 6-3, «σφραγίζοντας» την πρόκριση.

Στις μέχρι σήμερα αναμετρήσεις τους το σκορ είναι 2-1 υπέρ του Σβάρτσμαν. Ο Αργεντινός νίκησε στην Αμβέρσα το 2017 με 6-3, 7-5, ο Τσιτσιπάς απάντησε την επόμενη χρονιά στο χωμάτινο τουρνουά της Βαρκελώνης με 6-2, 6-1. Η τελευταία τους συνάντηση ήταν στις 3 Ιανουαρίου 2022 στο ATP Cup στο Σίδνεϊ, με τον Σβάρστμαν να επικρατεί με 6-7(5), 6-3, 6-3.