Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Οι Κώστας Μήτρογλου και Νίκος Καρέλης συνεχίζουν να γράφουν γκολ, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πέτυχε γκολάρα, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντάκος «περιορίστηκε» σε ασίστ. Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του Εξωτερικού.

Τρία γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Κώστας Μήτρογλου χάρισε τη νίκη στην Μπενφίκα κόντρα στην Σπόρτινγκ, το γκολ του Νίκου Καρέλη κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης δεν ήταν αρκετό για την Γκενκ, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος άνοιξε... λογαριασμό με την Σαμπντόρια, πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό τέρμα. Τέλος ο Δημήτρης Διαμαντάκος με την ασίστ που έδωσε έκρινε το παιχνίδι με την Φουρτούνα Ντίσελντορφ του Χάρη Μαυρία.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Αν και στα πρώτα λεπτά η άμυνα της Ρόμα αντιμετώπισε κάποια προβλήματα από την Φιορεντίνα, στην συνέχεια υπήρξε βελτίωση και με τον Έλληνα αμυντικό σε καλή μέρα, οι «Τζιαλορόσι» πήραν τη νίκη με 4-1.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Δεν αγωνίστηκε στην επιβλητική νίκη με 4-1 επί της Φιορεντίνα στο «Ολίμπικο».

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο την βαριά εκτός έδρας ήττα από την Ρόμα με 4-1.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα της Ουντινέζε με 2-0 από την Φροζινόνε. Στο πρώτο γκολ φέρει ευθύνη, καθώς το δέχεται στην κλειστή γωνία, όμως για το δεύτερη φταίει η άμυνά του.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Έμπολι με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 82'.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Ακόμη ένα δύσκολο απόγευμα για τον έμπειρο αμυντικό, ο οποίος έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Σαμπντόρια με 3-0.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Βερόνα, πετυχαίνοντας μάλιστα και ένα εκπληκτικό γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 0-3.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 με την Κάρπι.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Βίρτους Εντέλα, όμως αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή της Μπάρι για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Βίρτους Εντέλα.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι στο Ρίμινι.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Ήταν εκτός αποστολής για το ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου που έληξε χωρίς γκολ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 83ο λεπτό του εντυπωσιακού 3-3 με την Άουγκσμπουργκ, εντός έδρας.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Λόγω του τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Λεβερκούζεν που έληξε 3-3.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπορεί να μην σκόραρε, αλλά έδωσε την ασίστ, προκειμένου η Καρλσρούη να φύγει νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Καρλσρούη με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Βίτσμπουργκερ Κίκερς.

Γιάννης Καρσανίδης (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την δεύτερη ομάδα της Βέρντερ Βρέμης που έληξε 1-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βέχεν Βίσμπάντεν, αλλά έγινε αλλαγή στο 86ο λεπτό.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στο ματς με την Φορτούνα Κολωνίας που έληξε 1-1.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Mπήκε στο 77ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Ράτινγκεν, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη, καθώς το παιχνίδι έληξε 0-0.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Λέμπεγκ

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σβέινφουρτ που έληξε 1-1.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Βάγκερ Μπουργκχάουζεν με 1-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ουέσκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Ήταν εκτός αποστολής για το ισοπαλο 1-1 παιχνίδι με την Καγκοστέρα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός με σχετικά καλή απόδοση στην εντός έδρας ήττα από την Λέστερ με 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την Γουλβς, το οποίο η «Μπόρο» κέρδισε 2-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Από τα πόδια του ξεκίνησε το γκολ που έδωσε στην Μπενφίκα την εκτός έδρας νίκη επί της Σπόρτινγκ με 1-0.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Πρόσθεσε ακόμη ένα γκολ στο ενεργητικό του, χαρίζοντας την εκτός έδρας νίκη επί της Σπόρτινγκ με 1-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας ήττα από την Ντε Χάαγκ με 2-1.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δύσκολο μεσημέρι για τον Έλληνα τερματοφύλακα, καθώς η Βίλεμ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-0 από τον Άγιαξ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον κρατάει εκτός από την αρχή της σεζόν, δεν του επέτρεψε να συμπεριληφθεί στην αποστολή για το 2-1 επί της Ντε Γκράαστσαπ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Πέτυχε ακόμη ένα γκολ, έβαλε την Γκενγκ μπροστά στο σκορ με την Σταντάρ, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 2-1.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Μπήκε στο 13ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Γκενγκ, λόγω του τραυματισμού του Εβό.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Οστάνδη με 2-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Οστάνδη με 2-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ζούλτε Βάρεγκεμ, την οποία η Κορτράικ κέρδισε με 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Βέστερλο, όπου η Λόκερεν αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σεντ Τρούιτεν): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-0 από την Μπριζ.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 με την Γάνδη.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μάτερσμπουργκ, όπου η Στουρμ γνώρισε την ήττα με 1-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας από την Μάτερσμπουργκ με 1-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλταχ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Το παιχνίδι της Λουγκάνο με την Βασιλεία αναβλήθηκε.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Αναβλήθηκε το παιχνίδι της Λουγκάνο με την Βασιλεία.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Βαντούζ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 89ο λεπτό.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ποντμπρεζοβά με 1-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Ήταν εκτός αποστολής στην βαριά ήττα με 5-0 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 με την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Αλ Σαμπάμπ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε στις καθυστερήσεις της νίκης με 3-1 επί της Αλ Σαμπάμπ.

ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου (Γκουανζαζού): Ντεμπούτο με το... αριστερό στην Κίνα, καθώς μπήκε στο 61ο λεπτό της ήττα με 2-1 από την Χεμπέι Τσάινα Φόρτσουν.