Ντιναμό Τιφλίδας - Ολυμπιακός 9-21: Με υπέροχη παράσταση η 2η νίκη στο Champions League

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός, ωραίος και απολαυστικός στην Τιφλίδα, νίκησε την Ντιναμό με 21-9 και έκανε το δύο στα δύο στον Α' όμιλο του Champions League.

Ο Ολυμπιακός πήγε στην Τιφλίδα με τον ρόλο του φαβορί απέναντι στην Ντιναμό και οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν μια ακόμα παράσταση στη φετινή σεζόν, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 21-9 για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League στην υδατοσφαίριση ανδρών.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στον Α' όμιλο και και στις 13 Δεκεμβρίου θα βρεθούν στο Σπλιτ για τον αγώνα με τη Γιαντράν για την 3η αγωνιστική.

Έστω και αν απέναντί του ο Ολυμπιακός είχε μια ασθενέστερη ομάδα, οι παίκτες του έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα που απαιτεί ένας αγώνας του Champions League.

Mε την αμυντική λειτουργία να δουλεύει ρολόι, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά. Οι Γιάννης Φουντούλης και Άντρο Μπούσλιε εναλλάσσονταν στον ρόλο του παίκτη που έδινε την ασίστ και σε αυτόν που σκόραρε και με τρία γκολ από τον Χιώτη περιφερειακό και ένα από τον Κροάτη αμυντικό, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-1 στο 6ο λεπτό, με το οκτάλεπτο να κλείνει στο 6-2.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού «χτυπούσαν» κυρίως από την αριστερή πλευρά της περιφέρειας, με τον Φουντούλη να έχει φθάσει στα πέντε γκολ από τα μέσα της β' περιόδου και τον Μάρτον Βάμος να διαμορφώνει το 10-3 για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο.

«Βροχή» οι κόντρες

Στο 3ο οκτάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε και ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να χτυπήσει στην κόντρα, με κύριο εκφραστή τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου, με τρία διαδοχικά γκολ και το σκορ να παίρνει διαστάσεις που έφθασαν στα 12 γκολ, με το 3ο οκτάλεπτο να κλείνει στο 18-6.

Το παιχνίδι είχε διαδικαστική σημασία, με τον Ολυμπιακό να... σταματά στα 21 και το μεγάλο του αστέρι, τον Φίλιπ Φιλίποβιτς να μένει χωρίς γκολ σε πέντε προσπάθειες.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 1-4, 3-8, 3-3

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Γκιάπιας, Κιριακίντι, Ακχβελαντιάνι 2, Ντζιχτσιαρένκα, Τκεσαλασβίλι, Βλάχοβιτς, Τσακχάια 2, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι, Μακγρακβελίτζε 2, Μαλισάου, Πιέσιβατς 2, Ραζμάτζε.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς (4/8 αποκρούσεις 40%), Γκίλλας 1/2, Βάμος 2/5, Γενηδουνιάς 2/3, Φουντούλης 7/12, Γούβης 1/2, Δερβίσης, Μπούσλιε 2/2, Μουρίκης 2/3, Φιλίποβιτς 0/5, Κολόμβος, Παπαναστασίου 4/5, Ζερδεβάς (5/8 αποκρούσεις, 62,5%).