Πόλο Πρωτάθλημα Νέων: Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός του τίτλους

Ο ΠΑΟΚ στους νέους άνδρες και ο Ολυμπιακός στις νέες γυναίκες κατέκτησαν τα αντίστοιχα πανελλήνια πρωταθλήματα στην υδατοσφαίριση.

Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός πανηγύρισαν τους τίτλους στα ηλικιακά πρωταθλήματα νέων ανδρών και γυναικών (Κ19). Στους νέους άνδρες ο ΠΑΟΚ νίκησε στον τελικό του πρωταθλήματος τον Πανιώνιο με 12-7, κατακτώντας τον τίτλο. Ο αγώνας στο κολυμβητήριο του Λαιμού ήταν ντέρμπι για τρία οκτάλεπτα, όμως ο Δικέφαλος κυριάρχησε στην 4η περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-2, 6-2.

ΠΑΟΚ (Βαγγέλης Βλαζάκης): Αλειφτήρας, Κορίτσας, Γιόγκας, Κεφαλάς, Φουρναράκης, Λασκαρίδης 3, Ιωσήφ, Βόλφης, Καπράγκος, Τόττης 4, Καραντζάς, Σάλεχ 5, Πατσίκας, Τσιούμας, Σπανούδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παναγιώτης Πρίμπας): Αναγνώστου, Μπουζαλάς 1, Κανελλόπουλος, Γιαννάτσης, Κατραούρας, Νταλάπας, Ζερβός, Μπαγιουμή, Βερβερίδης 1, Αποστολάκος, Μοσχοβέλης 3, Κουκουνάς, Μαυροβουνιώτης, Μαγγίρας, Μαυράκης 2.

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός, που στο μικρό τελικό, τον ΓΣ Περιστερίου με 13-6.

Στους υπόλοιπους αγώνες κατάταξης: Για τις θέσεις 5η-6η: ΝΟ Χανίων – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-9, Για τις θέσεις 7η-8η: ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Πατρών 11-10.

Η τελική κατάταξη: 1. ΠΑΟΚ, 2. Πανιώνιος, 3. Παναθηναϊκός, 4. ΓΣ Περιστερίου, 5. ΝΟ Χανίων, 6. ΝΟ Βουλιαγμένης, 7. ΑΝΟ Γλυφάδας, 8. ΝΟ Πατρών.

Τον τίτλο ο Ολυμπιακός στις νέες γυναίκες

Στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας ο Ολυμπιακός νικώντας τη Βουλιαγμένη με 6-5 κατέκτησε τον τίτλο στις νέες γυναίκες. Ο τελικός ήταν ντέρμπι. οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν 5-2 αλλά στο τελευταίο οκτάλεπτο ο ΝΟ Βουλιαγμένης έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και μείωσε σε 5-4. Η Χριστοδούλου σημείωσε το 6-4, η Αγγελίδη μείωσε σε 6-5 (00:40) ενώ στην εκπνοή η Σάντα δεν μπόρεσε να νικήσει την τερματοφύλακα Κωνσταντοπούλου, που κράτησε αλώβητη την εστία της και την πρώτη θέση για τον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΟΛΟ

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 2-0, 1-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στέργιος Τοροσιάδης): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη 1, Τζωρτζακάκη 1, Σιούτη, Τριχά 1, Χαλδαίου 1, Τορνάρου 1, Δρακωτού, Α. Χριστοδούλου 1, Θεοφανοπούλου, Υφαντή, Αικ. Χριστοδούλου, Κωτσάκη, Λύγουρα, Παπαδοπούλου.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Άντυ Μελιδώνη): Λ.Μαυρωτά, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Σάντα 1, Μουστακαρία, Πιοβάν, Καλαϊτζή 1, Κρασσά, Παπανικολάου, Ανδρεάδη, Ευκαρπίδη, Αγγελίδη 3, Χατζή, Γεωργακοπούλου, Ντούλη.

πολο

Στον αγώνα για την 3η θέση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 13-11 της ΑΕΚ στα πέναλτι (κ.α. 10-10). Για την 5η θέση: Εθνικός -ΝΟ Ρεθύμνου 14-6, για την 7η θέση: ΑΝΟ Γλυφάδας-Ολυμπιακός Αλίμου 17-16 στα πέναλτι.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.