Ποια είναι η σχέση μεταξύ ζάχαρης και άγχους;
![Ποια είναι η σχέση μεταξύ ζάχαρης και άγχους;](/sites/default/files/styles/article_main_image/public/2022-11/00_zaha.jpg?itok=QM8Ho3d8)
Έχετε ποτέ σκεφτεί ότι κάθε φορά που τρώτε ζάχαρη μπορεί να αυξηθεί το επίπεδο του άγχους; Θα μαντέψω και θα πω με σιγουριά ότι αυτή δεν είναι η πρώτη σας σκέψη.
Κι όμως εάν καταναλώνετε υψηλές ποσότητες ζάχαρης σε καθημερινή βάση, μπορεί μετά από λίγο να συνειδητοποιήσετε ότι έχετε συναισθήματα ανησυχίας, ευερεθιστότητας και θλίψης - κάτι που μπορεί να αποβεί πολύ βλαβερό σε άτομα με κατάθλιψη ή άγχος.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό;