Στους «32» ο Γκιώνης, κέρδισε 4-1 τον Σαλέχ

Ο Παναγιώτης Γκιώνης συνεχίζει στον τρίτο γύρο του πινγκ πονγκ στο Τόκιο.

Στον τρίτο γύρο του απλού ανδρών στο πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Ο Ελληνας άσος επικράτησε του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ με 4-1 (13-11, 11-7, 9-11, 11-3, 11-6) και πλέον βρίσκεται στην φάση των «32», σε έναν αγώνα που ωστόσο η ΕΡΤ δεν μετέδωσε..

Στο ματς των…40αρηδων (41 ο Γκιώνης, 42 ο Σαλέχ) έγινε μάχη στο πρώτο σετ το οποίο πήγε πόντο πόντο. Κανείς δεν μπόρεσε να φτάσει στο +2 μέχρι που ο Γκιώνης με ένα κερδισμένο πόντο και ένα λάθος του Αιγύπτιου, πήρε το πρώτο γκέιμ με 13-11.

Στο δεύτερο ξεκίνησε με προβάδισμα δύο πόντων ο Γκιώνης (3-1) παίζοντας πιο επιθετικά απ’ ότι συνηθίζει. Η επιθετικότητα αυτή έφερε μεγαλύτερο προβάδισμα στο 8-4 για τον Ελληνα άσο που έκανε τελικά το 2-0, κερδίζοντας το δεύτερο με 11-7.

Στο τρίτο ο Σαλέχ πίεσε τον Γκιώνη και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 9-7. Όμως ο Γκιώνης με δύο εκπληκτικές επιθέσεις ισοφάρισε σε 9-9, αλλά ο Σαλέχ έκανε το 11-9 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο ο Γκιώνης μπήκε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με 7-2 κυρίως χάρη στα επιθετικά ράλι που είχε. Εφτασε εύκολα στο 3-1 στα σετ, κερδίζοντας το τέταρτο με 11-3.

Στο πέμπτο ο Γκιώνης δημιούργησε ξανά διαφορά ασφαλείας (9-4) και έφτασε έτσι στην πρόκριση στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος του Γκιώνη στην φάση των «32» θα είναι ο Νοτιοκορεάτης Γιουνσίκ Ζέουνγκ, Νο10 στο ταμπλό. Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί για αύριο στις 09:30 αν και ενδέχεται να αλλάξει το πρόγραμμα εντός της ημέρας.