Η βραδιά που οι Σανς «έσπασαν» τα κοντέρ με 173 πόντους! (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Πριν από ακριβώς 30 χρόνια οι Φοίνιξ Σανς έγραφαν την δική τους ιστορία στο ΝΒΑ καθώς έγιναν η δεύτερη ομάδα που σκόραρε 173 πόντους σ' ένα ματς δίχως παράταση.

Στις 10 Νοεμβρίου 1990 και πιο συγκεκριμένα στο «Arizona Veterans Memorial Coliseum» οι Φοίνιξ Σανς είχαν υποδεχτεί τους Ντένβερ Νάγκετς οι οποίοι μετρούσαν 0-5 μέχρι εκείνο το ματς.

Όπως φάνηκε εκ των υστέρων, δεν ήταν... καθόλου τυχαίο το συγκεκριμένο ρεκόρ των «σβόλων» καθώς είχαν τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα και το οποίο φρόντισε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο η ομάδα της Αριζόνα.

Και όχι μόνο το εκμεταλλεύτηκε αλλά έγραψε την δική της ιστορία στο ΝΒΑ με το εντυπωσιακό 173-143 ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση όσον αφορά τους περισσότερους πόντους από μια ομάδα χωρίς να υπάρχει παράταση.

Και μάλιστα το ισοφάρισαν ύστερα από 31 χρόνια αφού οι Μπόστον Σέλτικς ήταν οι πρώτοι που του είχαν καταφέρει το 1959 και δη σε αγώνα κόντρα στους Μινεάπολις Λέικερς (173-139)!

Οι Σανς είχαν προηγηθεί με 50-37 στην πρώτη περίοδο ενώ πήραν μεγαλύτερη... φωτιά στο δεύτερο 12λεπτο με επιμέρους 57-30! Τελικό αποτέλεσμα; Επικράτηση του Φοίνιξ με 173-143 οι οποίοι είχαν σε ΟΛΟ το ματς μόλις... 0/2 τρίποντα!

Ο Σέντρικ Σεμπάλος ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κότον Φιτζσίμονς με 32 πόντους σε 23 λεπτά (12/15 δίποντα, 8/12 βολές), ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες είχαν 20+ πόντους. Μάλιστα είχε ξεχωρίσει και ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Έντι Τζόνσον με 12 πόντους και 6/9 σουτ.

Το φύλλο αγώνα από εκείνο το ματς:

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Κότον Φιτζσίμονς): Μάρλι 21, Κέβιν Τζόνσον 23, Τσέιμπερς 20, Ουέστ 16, Ράμπις 6, Χόρνατσεκ 12, Μπατλ 23, Σεμπάλος 32, Πέρι 8, Έντι Τζόνσον 12.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Πολ Ουέστχεντ): Γούλριτζ 40, Λίχτι 8, Ουόλτερ Ντέιβις 22, Αμπντούλ-Ραούφ 26 (1), Ράσμουσεν 8, Γουλφ 7, Γκέινς 8 (1), Λίμπερτι 5, Έιβερι Τζόνσον, Κουκ 13, Νταν 6.