Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Βασιλαντωνόπουλος, Φούντας, Όγκμποε και Διαμαντάκος βρήκαν δίχτυα για τους Έλληνες του Εξωτερικού, ενώ ο Κουλούρης έδωσε μία ασίστ.

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε ντεμπούτο με γκολ στην Πολωνία, ο Φούντας συνεχίζει ασταμάτητος το ρεσιτάλ στην Αυστρία, ο Όγκμποε μίλησε στο τέλος στην Σκωτία, ενώ ο Διαμαντάκος δείχνει να έχει επιστρέψει δυνατά στην Γερμανία. Καθοριστική και η ασίστ του Κουλούρη στην Γαλλία.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας.
Πάνος Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Νόριτς.
Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν ήταν παρών στο εντός έδρας 5-0 επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Σάλκε.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης); Βασικός για πρώτη φορά φέτος, στο εκτός έδρας 2-2 με την Χέρτα.
Ντίνος Μαυροπάνος (Νυρεμβέργη): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από το Ανόβερο με 3-0.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Βασικός και σκόρερ του γκολ που χάρισε την εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) επί της Σαντχάουζεν.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ): Βασικός στην λευκή ισοπαλία με την Ντάρμσταντ, εκτός έδρας.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ); Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Γκρόιτερ Φιρτ.

ΙΤΑΛΙΑ
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι); Βασικός στα πρώτα 59 λεπτά του εντός έδρας 1-1 με την Τραπάνι.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανιες): Βασικός για 68 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Βιγιαρεάλ με 2-1.
Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Είναι τραυματίας και δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Εϊμπάρ με 2-1.
Nίκος Βέργος (Χέρκουλες): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Έμπρο.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Έδωσε την ασίστ για το γκολ με το οποίο η ομάδα του ισοφάρισε προσωρινά στην εκτός έδρας ήττα από την Ντιζόν με 2-1.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Λόγω ενός τραυματισμού δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπρεστ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Σετουμπάλ.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό του 1-1 με την Σετουμπάλ, εκτός έδρας.
Αλέξανδρος Βοΐλης (Κάζα Πία): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ακαντέμικο Βισέου.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Χρόνινγκεν.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ); Βασικός στην ήττα με 2-0 στην έδρα της Φέγενορντ.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ); Μπήκε στο 80ο λεπτό της ήττας με 2-0 από την Φέγενορντ.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ):: Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 από την Φέγενορντ.
Λάζαρος Ρότα (Φουρτούνα Σιτάρντ): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Τσβόλε.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο το 1-0 επί της Τβέντε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είναι τραυματιας και δεν ήταν παρών στο εντός έδρας 4-0 επί της Ντε Χάαγκ.
Γιάννης Μυστακίδης (Ντε Γκράαφσαπ): Βασικός για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί των Γκό Εχέντ Ιγκλς.
Σάββας Μούργος (Ντόρντρεχτ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Χέλμοντ Σπορτ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 57'.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Είδε από τον πάγκο την βαριά ήττα με 7-0 από την Άντερλεχτ, εκτός έδρας.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 4-1 στην έδρα της Γάνδης.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Σέρκλ Μπριζ); Βασικός στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Μπριζ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ); Έπαιξε στα 70 λεπτά του εκτός έδρας 1-1 με την Ρίζεσπορ.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 με την Ρίζεσπορ, εκτός έδρας.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ); Βασικός στο 1-1 στην έδρα της Ρίζεσπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στην ήττα με 2-1 από την Μπεσίκτας, εκτός έδρας.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε στα 21 τελευταία λεπτά του εντός έδρας 1-0 με την Πορόνιε.
Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Πορόνιε.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας 1-0 επί της Πορόνιε.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός για 69 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Περόνιε, εντός έδρας.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 72ο λεπτό του εντός έδρας 1-0 επί της Πορόνιε.
Φάνης Τζανδάρης (Σπάρτακ Τρνάβα): Βασικός στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Ντατς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός για 70 λεπτά και σκόρερ του πρώτου γκολ στο εκτός έδρας 2-2 με την Βόλφσμπεργκ.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς); Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 2-0 στην έδρα της Σάλτσμπουργκ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας με 1-0 από την Χόρσενς.
Φάνης Μαυρομμάτης (Σοντερίσκε): Βασικός για 60 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οντένσε.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπότεφ.
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Μπότεφ Βράτσα.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Τσέρνο Σέλο.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
Παναγιώτης Μωραΐτης (Μπούντουσνοτστ): Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις με την Μπούντουσνοτστ, σκόραρε δυο φορές στο ματς με την Ζέτα (4-1) και έφτασε στα πέντε γκολ σε τέσσερα παιχνίδια στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος του Μαυροβουνίου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Βασικός στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Ντεμπρετσένι.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Ντεμπρετσένι με 1-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 4-1 επί της Κραϊόβα.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Ρακόβ.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Μπήκε στο 89ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Ρακόβ.

Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος (Γκόρνικ): Βασικός και σκόρερ του νικητήριου γκολ της ομάδας του στο εντός έδρας 3-2 επί της Κρακόβια.
Γιώργος Γιακουμάκης (Γκόρνικ): Μπήκε στο 56ο λεπτό της εντός έδρας νίκης με 3-2 επί της Κρακόβια.

ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Μπήκε στο 86ο λεπτό του εντός έδρας 4-0 επί της Σαμπάχ.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σεμπάιλ.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις, με εκτέλεση πέναλτι, η Χάμιλτον κέρδισε 1-0 την Κιλμάρνοκ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 5-1 στην έδρα της Αντελαΐντα Γιουνάιτεντ.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ
Γιάννης Ποτουρίδης (Κέιπ Τάουν Σίτι); Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2- επί της Μπλομφοντίν Σέλτικ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Αλ Ανταλάχ): Έπαιξε βασικός στα πρώτα 74 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 4-0 από την Αλ Σαμπάμπ.