Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 2-0 κόντρα στη Νέα Ιωνία, μια νίκη πριν από τον τίτλο στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Ο ΠΑΟΚ απέχει μια νίκη από τον τίτλο του πρωταθλήματος στην Α1 χάντμππολ γυναικών

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, νίκησε τη Νέα Ιωνία 23-21 και θέλει μια ακόμα για να γιορτάσει τον 5ο σερί τίτλο στην Α1 χάντμπολ γυναικών.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ γυναικών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Νέας Ιωνίας στη Μίκρα με 23-21.

Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να κατακτήσει τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο τού πρωταθλητή Ελλάδος. Από την πλευρά της η Νέα Ιωνία θα πρέπει να πετύχει ολική ανατροπή για να σπάσει το σερί του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μία διαφορά πέντε τερμάτων (17-12) στο 40’ και να κρατήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας έως το τέλος. Και σε αυτή την αναμέτρηση των δύο ομάδων οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Για τον ΠΑΟΚ επιθετικά ξεχώρισε η Βρανσιτς με πέντε τέρματα, ενώ από τη Νέα Ιωνία έξι γκολ πέτυχε η Μανιά. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Νέα Ιωνία, για τον τρίτο τελικό, το Σάββατο (29/4).

Ο αγώνας σταμάτησε για λίγα λεπτά στο 35ο λεπτό όταν ο διαιτητής Μπέτμαν συγκρούστηκε ακούσια με παίκτρια της Νέας Ιωνίας και έμεινε πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, με πρόβλημα στη μέση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1,6-4, 7-6, 9-8, 11-10 (ημχ), 13-12, 17-12, 19-15, 20-17, 22-18, 23-21.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 5, Χριστοφόρις Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 4, Γκόμες, Ζενελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 2, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο 3 Ζυγούρα 2 Μπουράτο 4.
ΟΦ Νέας Ιωνίας (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου1, Μανιά 6, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 1, Κρινιτς 1, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη 2, Ν. Κεπεσίδου 5, Γιαννοπούλου, Νταβίντοβιτς 4, Στουγιαννίδου 1.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 1/4- 4/6.