ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 21-27: Πάει για πλεονέκτημα στους τελικούς της Handball Premier

H AEK νικώντας τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη είναι «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Handball Premier.

Η ΑΕΚ πέτυχε το ζητούμενο από τον αγώνα της με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 27-21 σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των πλέι της Handball Premier και έκαναν καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στα πλέι οφ, που δίνει και πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο μεγαλύτερο μέρος με το ημίχρονο να λήγει 14-13 υπέρ της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 34-0 πήγαν στο 18-15 (41'), ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σε επαφή με το σκορ μέχρι το 50ό λεπτό (20-22), αλλά ένα νέο 4-0 της ΑΕΚ ουσιαστικά έσβησε όποια φιλοδοξόα των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ προσπέρασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι οφ και κρατά την τύχη στα χέρια της στα τρία τελευταία παιχνίδια με Αερωπό εντός, Δράμα εκτός και Πυλαία εντός.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 8-9, 10-10, 11-13, 13-14 (ημχ), 15-16, 15-17, 18-20, 19-21, 19-23, 21-27

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νκολαΐδης 1, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 4, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου 3, Ουγκάλντε 5, Καλόμοιρος 1.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 3/4 – 0/1