Stoiximan Superleague: Τα... βραβεία των συντακτών του Gazzetta για τους καλύτερους του πρωταθλήματος

Τα... βραβεία των συντακτών του Gazzetta για τους καλύτερους του πρωταθλήματος

Η φετινή ανεπανάληπτη σεζόν της Stoiximan Superleague ολοκληρώθηκε και οι 23 συντάκτες του Gazzetta επιλέγουν τους καλύτερους του πρωταθλήματος σε έξι κατηγορίες.

Όταν στην εισαγωγή του αντίστοιχου περσινού κειμένου γράφαμε για ένα πρωτάθλημα που θα έμενε αλησμόνητο στις μνήμες των ποδοσφαιρόφιλων της χώρας, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί πως φέτος θα ακολουθούσε ένα πρωτάθλημα που θα ήταν ακόμη καλύτερο.

Με την ολοκλήρωσή του και αφού πλέον έχουν περάσει λίγες μέρες κι έχει φύγει η ένταση από το εκπληκτικό φινάλε του, ήρθε η ώρα αναδείξουμε, μέσω ψηφοφορίας, τους κορυφαίους της φετινής σεζόν στην Stoiximan Superleague.

Οι συντάκτες του Gazzetta ψήφισαν τους καλύτερους σε έξι κατηγορίες, οι οποίες ήταν:

• MVP Πρωταθλήματος
  • Καλύτερος νεαρός ποδοσφαιριστής της σεζόν
  • Καλύτερος προπονητής της σεζόν
  • Πιο βελτιωμένος παίκτης της σεζόν
  • Η μεταγραφή της σεζόν
  • Το ματς της σεζόν

Στις πέντε απ' αυτές τις κατηγορίες υπήρξε ένας ξεκάθαρος νικητής, όμως στην μία, εκείνη του MVP, υπήρξε μεγάλο ντέρμπι. Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ κυριάρχησε σε τέσσερις από τις έξι αυτές κατηγορίες.

Πάμε, λοιπόν, να δούμε τους νικητές της κάθε κατηγορίας, αλλά και τις ψήφους των συντακτών σε κάθε μία εξ' αυτών.

MVP του πρωταθλήματος: Τάισον - Ζίβκοβιτς

taison_zivkovic

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος στην κατηγορία του καλύτερου παίκτη της σεζόν χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι και την καταμέτρηση της τελευταίας ψήφου για να αναδειχθεί ο νικητής και τελικά αυτό δεν συνέβη κιόλας!

Και πάλι, όπως είναι λογικό, κυριάρχησαν δύο ποδοσφαιριστές από την ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα, η οποία την φετινή σεζόν ήταν ο ΠΑΟΚ.

Οι δύο παίκτες που έφτασαν μέχρι το φινάλε διεκδικώντας το βραβείο ήταν ο Τάισον και ο Ζίβκοβιτς, με τους ποδοσφαιριστές του «δικεφάλου του βορρά» να αναδεικνύονται ισόπαλοι έχοντας από εννέα ψήφους ο καθένας.

Ο 36χρονος ποδοσφαιριστής του «δικεφάλου του βορρά» πραγματοποίησε μία εκπληκτική σεζόν κι έκανε την φράση «η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός» να μοιάζει αληθινή.

Έπαιξε συνολικά 50 (!!) παιχνίδια στην χρονιά αυτή. Στα 29 εξ' αυτών που ήταν στο πρωτάθλημα σημείωσε πέντε γκολ ενώ έδωσε και δέκα ασίστ όντας πρώτος στο πρωτάθλημα στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Ακόμη, πρόκειται για τον παίκτη που, σύμφωνα με το Wyscout, ήταν δεύτερος σε through passes (κάθετες πάσες) στο πρωτάθλημα με 37, πίσω μόνο από τον Ποντένσε (44) ενώ ήταν πρώτος και σε Deep Completions με 79, δηλαδή πάσες (όχι σέντρες) με τις οποίες ένας παίκτης φέρνει την μπάλα σε μία απόσταση το πολύ 20 μέτρα από την εστία του αντιπάλου.

Φυσικά, ο Τάισον πέτυχε και το γκολ που χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» με 2-1 και ουσιαστικά έδωσε τον τίτλο στους «ασπρόμαυρους».

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Άντριγια Ζίβκοβιτς από την άλλη έκανε κι εκείνος πράματα και θάματα παίζοντας σε 29 παιχνίδια και για συνολικά 1.998 λεπτά κατά τα οποία σκόραρε δέκα γκολ και μοίρασε οκτώ ασίστ πλησιάζοντας κι εκείνος το νταμπλ-νταμπλ. Ο 27χρονος Σέρβος εξτρέμ ήταν ακόμη δεύτερος σε πάσες-κλειδιά στο πρωτάθλημα με 27 (1,13 ανά αγώνα).

Απ' αυτά τα δέκα τέρματα που σημείωσε στο πρωτάθλημα, τα πέντε ήταν σε ντέρμπι ενώ σε συνολικά εννέα παιχνίδια Play Off είχε τρία γκολ και έξι ασίστ, κοινώς συνεισέφερε είτε σκοράροντας είτε πασάροντας τουλάχιστον ένα γκολ ανά παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ.

ntelias

Για δεύτερη σερί χρονιά ο Γιάννης Κωνσταντέλιας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην κατηγορία αυτή. Φέτος, έσπασαν ελάχιστα παραπάνω οι ψήφοι, λόγω του συμπαίκτη του, Κουλιεράκη, όμως και πάλι ο μικρός του ΠΑΟΚ τα σάρωσε όλα και όχι άδικα.

Ο 21χρονος επιθετικός μέσος έπαιξε σε 34 ματς πρωταθλήματος όπου σημείωσε εννέα γκολ, έδωσε έξι ασίστ και προσέφερε πολλές υπέροχες ποδοσφαιρικές στιγμές στα 2.230 λεπτά που έγραψε το... κοντέρ του.

Το step up που έκανε φέτος σε σχέση με πέρυσι ήταν ξεκάθαρο και φαίνεται και από τα πιο απλά στατιστικά. Την περσινή σεζόν είχε παίξει 30 ματς πρωταθλήματος, στα οποία είχε αγωνιστεί 2.325 λεπτά, αλλά είχε προσφέρει μόλις δύο γκολ και τρεις ασίστ.

lucescu_8

Το κατόρθωμα του Ρουμάνου τεχνικού φέτος δεν άφησε περιθώρια για αμφισβήτηση γι' αυτό και η επικράτησή του στην συγκεκριμένη κατηγορία ήταν κάτι παραπάνω από άνετη.

Μέτρησε συνολικά 17 από τους 23 ψήφους και πως θα μπορούσε να συμβεί αλλιώς, όταν ξεκίνησε για το πρωτάθλημα ως τέταρτο φαβορί, τερμάτισε πρώτος στην κανονική διάρκεια κι ενώ φάνηκε όλα να τελειώνουν την 6η αγωνιστική των Play Off με το 1-1 στην έδρα της Λαμίας, όμως εκείνος και τα «παιδιά» του έκαναν αυτό δεν έχει επαναληφθεί ποτέ στο παρελθόν και στο τέλος σήκωσαν την κούπα. Τι ήταν αυτό;

Νίκησαν τρία σερί εντός έδρας με ΑΕΚ (3-2), Ολυμπιακό (2-0), Παναθηναϊκό (4-1) και στην τελευταία αγωνιστική επικράτησαν με 2-1 στην έδρα του μισητού τους αντιπάλου σφραγίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τον πιο γλυκό τρόπο.

Κι όλ αυτά ενώ η χρονιά δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Όμως ο Λουτσέσκου με την δουλειά και τις ικανότητές του μπόρεσε να πετύχει αυτό που στο ξεκίνημα, αλλά και σε διάφορα σημεία της σεζόν έμοιαζε ακατόρθωτο. Ενώ κατα τη διάρκεια της χρονιάς ήταν η ομάδα που έπαιζε και το καλύτερο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

ioanidis.j

Συνήθως είναι δύσκολο όταν ένας παίκτης ψηφίζεται γι' αυτό το βραβείο την μία χρονιά, να το πάρει ξανά και την επόμενη. Κι όμως ο Φώτης Ιωαννίδης κατάφερε να το κάνει κι αυτό και μάλιστα ξανά με την ίδια άνεση, αφού οι εμφανίσεις του δεν επέτρεψαν σε κανένα να τον αμφισβητήσει.

Ο Έλληνας φορ από τα 36 παιχνίδια και τα 1759 λεπτά, τα 7 γκολ και 3 ασίστ της περασμένης σεζόν, πήγε στα 28 ματς φέτος (λόγω και των δύο τραυματισμών που είχε κι έχασε επτά ματς) και τα 2.207 λεπτά, τα 16 γκολ και τις 8 ασίστ όντας ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης του Παναθηναϊκού την φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ στην Λεωφόρο στα Play Off ήταν ίσως η κορυφαία του φετινή εμφάνιση κι εκείνη στην οποία αποδείχθηκε πως πλέον δεν αντιμετωπίζεται όταν μαρκάρεται μόνο από έναν αντίπαλο.

Ο 24χρονος επιθετικός ήταν πρώτος σε συνολικό αριθμό γκολ και ασίστ στο πρωτάθλημα με 24, τρίτος σε τελικές ανά 90 λεπτά (3,22), πρώτος σε δοκάρια (5), δεύτερος σε επαφές στην αντίπαλη περιοχή (123), τέταρτος σε κερδισμένα φάουλ (64) ενώ είχε 5/5 εκτελέσεις πέναλτι.

moron

Ήρθε στον Άρη ως ελεύθερος από την Μπέτις, επειδή δεν μπορούσε να βρει στην ομάδα της Ανδαλουσίας τον αγωνιστικό χρόνο που ήθελε.

Ο 30χρονος Ισπανός φορ αποκτήθηκε με σκοπό να κάνει την διαφορά και ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Πέτυχε 20 γκολ στα 35 παιχνίδια που αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Stoiximan Superleague για την φετινή σεζόν.

Μιλάμε για τον πρώτο παίκτη σε τελικές στο φετινό πρωτάθλημα (91), αλλά και σε κερδισμένα φάουλ (83) ενώ παράλληλα είχε 5/5 εκτελέσεις πέναλτι και τέσσερα δοκάρια.

Ήταν μάλιστα εκείνος που λίγο έλλειψε να στερήσει το πρωτάθλημα από τον μεγάλο αντίπαλο του Άρη, ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική, όταν ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 μ' ένα εκπληκτικό σουτ στην κίνηση.

Όλα αυτά τα κατορθώματα του Μορόν δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην συγκεκριμένη κατηγορία, στην οποία πέρυσι είχε επικρατήσει ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ.

PAOK_4

Ίσως το πιο εντυπωσιακό και το πιο κομβικό, όπως αποδείχθηκε, παιχνίδι των φετινών Play Off. Ο ΠΑΟΚ, αν δεν κέρδιζε, δεν είχε ελπίδα να παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου. Ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με τον Κωνσταντέλια, μόλις στο 3ο λεπτό, όμως η ΑΕΚ «απάντησε» αρχικά γρήγορα με τον Πινέδα (9') και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Βίντα στο 75ο λεπτό.

Παρ' ότι όμως ο «δικέφαλος του βορρά» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και έβλεπε την ΑΕΚ να... αγκαλιάζει την κούπα, μπόρεσε όχι μόνο να ισοφαρίσει με το γκολ του Κωνσταντέλια στο 81ο λεπτό, αλλά και να πάρει τελικά το παιχνίδι με το τέρμα που σημείωσε ο Σάστρε στο 90'.

Αυτό ήταν το εναρκτήριο σάλπισμα απ' ότι επρόκειτο να ακολουθήσει. Δηλαδή τις τέσσερις σερί νίκες σε ντέρμπι που χάρισε στον ΠΑΟΚ το πιο «μάγκικο» πρωτάθλημα της ιστορίας του κι ένα από τα πιο επικά, αν όχι το επικότερο, στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

1. ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-2 (16)
2. Άρης - ΠΑΟΚ 1-2 (2)
3. Κηφισιά - Πανσερραϊκός 4-4 (2)
4. Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0 (1)
5. Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 3-2 (1)
6. Κηφισιά - Παναιτωλικός 0-1 (1)

• Θάνος Σαρρής: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-2
  • Βασίλης Σαμπράκος: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-2