Superleague 2, Νότιος όμιλος: Συνεχίζουν το «κυνήγι» της κορυφής τα Χανιά, με γκολ στο 90+8' η Καλαμάτα

ελλαδα

Τα Χανιά πέρασαν το εμπόδιο του Διαγόρα Ρόδου (4-0) και παραμένουν σε απόσταση... αναπνοής από την Athens Kallithea. Η Καλαμάτα από την άλλη χρειάστηκε το buzzer beater του Γρίβα για να πάρει τη νίκη κόντρα στο Αιγάλεω

Τα Χανιά επικράτησαν με 4-0 του Διαγόρα Ρόδου και έμειναν στο -1 από την Athens Kallithea ενώ η Καλαμάτα χρειάστηκε το buzzer beater του Γρίβα για να πάρει τη νίκη κόντρα στο Αιγάλεω (1-0).

Χανιά - Διαγόρας Ρόδου 4-0

Σκόρερ: 23' Μάναλης, 64' Κόλα, 70' Ντίας, 90+2' Νίκολιτς

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου, η ΠΑΕ Χανιά. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 4-0 και ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό χάρη στην κεφαλιά του Μάναλη που νίκησε τον Αυγερινό. Ο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0 όμως στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Ο Κόλα αρχικά με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 στο 64' ενώ ο Ντίας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, άφησε την μπάλα στο βάθος της εστίας στο 70' για το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Νίκολιτς με ωραίο σουτ στο 90+2', διατηρώντας τα Χανιά στο -1 από την Athens Kallithea.

ΠΑΕ Χανιά: Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Σέχου, Σιλά (72’ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος (65’ Νίλι), Ντίας, Μανουσάκης (65’ Μιούλερ), Μάνος (7’ λ.τ Κόλα), Μάναλης (72′ Βουό).

Διαγόρας: Αυγερινός, Αρίας, Μανωλάκης, Ιγκνιάτοβιτς, Σταματούλλας (60’ Λούκιτς), Μασούρας, Τσιαντούλας (78′ Μέντες), Φέκκας (71’ Μουντές), Νικόλης, Λεσάι (78′ Τσαβός), Μανιάς.

Καλαμάτα - Αιγάλεω 1-0

Σκόρερ: Γρίβας 90-8'

Μετά από τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές, η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησαν με 1-0 του Αιγαλέου. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές, πίεσαν το Αιγάλεω όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα μέχρι και το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων στο 90', όπου ο Γρίβας πέτυχε το buzzer beater και έγραψε το τελικό 1-0.

Καλαμάτα: Λαδάς, Καρασαλίδης, Κωστούλας, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κάτσε, Κοζορώνης (46′ Κατάλντι), Τάτος, Ακόστα (74′ Γρίβας), Κωτσόπουλος (63′ Μπαράλες), Πασάς.

Αιγάλεω: Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (73′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (60′ Μπαστακός).