Πούλισικ: Με χατ-τρικ του Captain America, οι ΗΠΑ βρίσκονται μια ανάσα από το Μουντιάλ (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Κρίστιαν Πούλισικ σκόραρε τρεις φορές απέναντι στον Παναμά για το ευρύ 5-1 των ΗΠΑ τα ξημερώματα της Δευτέρας, με την εθνική ομάδα της πατρίδας του να κάνει καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο Captain America της Τσέλσι, βοήθησε τις ΗΠΑ να έχουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Πέτυχε δυο γκολ στο πρώτο μέρος κι άλλο ένα στο δεύτερο 45λεπτο για να γίνει ο απόλυτος πρωταγωνιστής με το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του με τη φανέλα με το εθνόσημο.

Το τελικό 5-1 απέναντι στον Παναμά ουσιαστικά οδηγεί τις ΗΠΑ στο Μουντιάλ του Κατάρ, αφού, θα χρειαστεί να ηττηθούν με 6+ τέρματα στο επόμενο ματς με την Κόστα Ρίκα για να χάσουν τις θέσεις που οδηγούθν απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο από τη ζώνη της Κεντρικής και Βορείου Αμερικής.