Προκριματικά EURO: Τσέκαραν εισιτήριο Ιταλία, Τσεχία και Σλοβενία (vid)

Επιμέλεια: Newsroom
Nicolo Barrella

Το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εξασφάλισαν την τελευταία αγωνιστική Ιταλία (0-0 με την Ουκρανία στο Λεβερκούζεν), Τσεχία (3-0 την Μολδαβία) και Σλοβενία (2-1 το Καζακστάν με γκολ νίκης του Μπέντζαμιν Βέρμπιτς).

3ος Όμιλος

Τα... χρειάστηκε η Ιταλία στο Λεβερκούζεν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εν τέλει πήρε τον βαθμό που ήθελε κόντρα στην αξιόμαχη Ουκρανία (0-0) και θα ταξιδέψει στα γήπεδα της Γερμανίας για να προσπαθήσει να υπερασπιστεί το σκήπτρο της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Ανώτερη στο πρώτο μέρος η Σκουάντρα Ατζούρα, η οποία έχασε ευκαιρίες με Κιέζα, Ντι Λορέντσο και Φρατέζι, αποτυγχάνοντας να «κλειδώσει» την πρόκριση από νωρίς, αφήνοντας «ζωντανή» την ομάδα του Σεργκέι Ρεμπρόφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουκρανοί τα έπαιξαν όλα για όλα, ο Ρεμπρόφ έφτασε να παίξει 4-2-4, ο Μιχάιλο Μούντρικ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία και, πλέον, η Ουκρανία θα διεκδικήσει το EURO εισιτήριο μέσω των play-offs του Μαρτίου του 2024. Στις καθυστερήσεις, ο Μούντρικ έπεσε στην περιοχή σε μονομαχία με τον Μπράιαν Κριστάντε, αλλά ο Ισπανός διαιτητής Χεσούς Χιλ Μανθάνο δεν ασχολήθηκε και δεν κατέφυγε στο VAR, προκαλώντας τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των Ουκρανών.

Την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου και μια εκ των επικεφαλής για την κλήρωση της 2ας Δεκεμβρίου εξασφάλισε η Αγγλία, παρ’ ότι ήταν κάκιστη και στα Σκόπια, όπου χρειάστηκε την είσοδο του αρχηγού Χάρι Κέιν για να πάρει ισοπαλία 1-1 (41’ Μπάρντι - 59΄αυτ. Ατανάσοφ) από την Βόρεια Μακεδονία.

5ος όμιλος

Η Τσεχία διέλυσε με 3-0 τη Μολδαβία και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο μεγάλο καλοκαιρινό ραντεβού. Οι Τσέχοι δεν άφησαν στους Μολδαβούς κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, πήραν το τρίποντο και μαζί το εισιτήριο για το EURO. Στο 14ο λεπτό ο Ντούντερα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 55' οι φιλοξνεούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπαμπόχλο. Στο 72' ο Τσόρι σημείωσε το 2-0 και στο 89ο λεπτό ο Σούτσεκ διαμόρφωσε το 3-0.

Με το μυαλό στο ΕURO και με αλλαγές, οι Αλβανοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με τα Ν. Φερόε. Αλλωστε, η πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, είχε επιτευχθεί στο προηγούμενο ματς κόντρα στη Μολδαβία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν φάσεις, αλλά όχι και το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη γοήτρου. Βέβαια, με τον βαθμό πήραν και την πρωτιά του 50υ ομίλου.

8ος όμιλος

Την πρόκριση στα τελικά του Euro μετά από 24 χρόνια πανηγύρισε η Σλοβενία, η οποία επικράτησε με 2-1 του Καζακστάν χάρη σε γκολάρα του Βέρμπιτς και έστειλε τους Καζάκους στο δρόμο της Ελλάδας. Μέχρι να... μιλήσει ωστόσο ο άσος του Παναθηναϊκού, η ισορροπία διατηρούνταν για 86 λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 42΄με πέναλτι του Σέσκο, προτού το Καζακστάν φέρει το ματς στα ίσα με γκολ του Οράζοφ στο 48΄. Λίγο πριν από το φινάλε ωστόσο ο Βέρμπιτς έπιασε τρομερό σουτ που σφράγισε τη νίκη πρόκρισης για τους Σλοβένους, στέλνοντας το Καζακστάν στα play-offs.

Την ίδια στιγμή η αδιάφορη Δανία παραδόθηκε με κάτω τα χέρια από τη Βόρεια Ιρλανδία που επικράτησε 2-0. Τα γκολ των Πράις και Τσαρλς στο β΄μέρος υπέγραψαν το αποτέλεσμα, το οποίο ωστόσο δεν στέρησε την πρωτιά από τους Δανούς.

Νίκη πανηγύρισε και η Φινλανδία με το Σαν Μαρίνο. Ο Σοίρι με δυο γκολ σε οκτώ λεπτά (50΄, 58΄) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1 με πέναλτι του Μπεράρντι στις καθυστερήσεις

Σλοβενία - Καζακστάν 2-1
Βόρεια Ιρλανδία - Δανία 2-0
Σαν Μαρίνο - Φινλανδία 1-2

1. Δανία 10 (19-10) 22
2. Σλοβενία 10 (20-9) 22
3. Καζακστάν 10 (16-12) 18
4. Φινλανδία 10 (18-10) 18
5. Βόρεια Ιρλανδία 10 (9-13) 9