Προκριματικά Euro: Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης η Ουκρανία, δεύτερη νίκη για τη Βόρειο Ιρλανδία

Ιάσονας Θεριός
ukraine_win

Η Ουκρανία υπέταξε τη Βόρεια Μακεδονία με 2-0 και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας του ομίλου της, πάνω από την Ιταλία. Ακόμα μια... ήττα για το Σαν Μαρίνο, το οποίο διέλυσε με τριάρα η Βόρεια Ιρλανδία.

3ος όμιλος

Συνεχίζει να παλεύει για την πρόκριση στο επερχόμενο Euro η Ουκρανία. Η ομάδα του Ρεμπρόφ επικράτησε 2-0 της Βόρειας Μακεδονίας «εντός έδρας» (το παιχνίδι έγινε στην Πράγα λόγω του πολέμου) και πάτησε στη 2η θέση του γκρουπ της, τρεις βαθμούς πάνω από την Ιταλία, αν και η τελευταία έχει παιχνίδια λιγότερα και απόψε αντιμετωπίζει τη Μάλτα (21:45).

Ο Σουντάκοφ ήταν αυτός που έθεσε τα θεμέλια νίκης για τους Ουκρανούς, ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό. Η Ουκρανία ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλό της και θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη νωρίτερα, όμως... ίδρωσε σχετικά και κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις με τον Καραβάεφ.

8ος όμιλος

Καταδικασμένοι και οι δύο όσον αφορά την πρόκριση είναι η Βόρεια Ιρλανδία και το Σαν Μαρίνο που στέκονται στις δύο τελευταίες θέσεις του γκρουπ τους. Η ομάδα του Ο'Νιλ ωστόσο μπόρεσε να ντουμπλάρει τις νίκες της απέναντι στον αντίπαλό τους, επικρατώντας 3-0 στο Μπέλφαστ. Σμιθ και Μαγκένις «χτύπησαν» στο 5' και το 11' δίνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, ενώ στο 81' ο ΜακΜέναμιν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.