Έβερτον – Άρσεναλ: Ο Μίνα «χτύπησε» για 4η σερί φορά στο 45'! (vid)

Ο Γέρι Μίνα συνεχίζει την απίθανη παράδοσή του με τη φανέλα της Έβερτον, καθώς έφτασε τα 4 σερί γκολ στο 45’ + κι έδωσε νέο προβάδισμα κόντρα στην Άρσεναλ.

Μια από τις πιο περίεργες συνήθειες στα αγγλικά γήπεδα φέρει τη σφραγίδα του Γέρι Μίνα, ο οποίος έχει βρει τα 4 από τα 5 γκολ του με την Έβερτον στο 45ο λεπτό των αναμετρήσεων.

Ο Κολομβιανός έμεινε πιστός στην παράδοση που άρχισε να χτίζει την περσινή σεζόν και «χτύπησε» στο 45’, νικώντας με κεφαλιά τον Λένο για το 2-1 κόντρα στην Άρσεναλ.

Έτσι, σκόραρε για 4η σερί φορά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, πράγμα που είχε κάνει δις πέρυσι κόντρα στη Γουότφορντ, όπως και φέτος κόντρα στη Μπράιτον.

Το φοβερό «μοτίβο» του στόπερ των Ζαχαρωτών σημειώνεται μόλις για 2η φορά σε βάθος 4 παιχνιδιών στην ιστορία της Premier League, με τον Κρις Ίγκλς να είναι ο πρώτος που πετυχαίνει κάτι αντίστοιχο, σκοράροντας 4 σερί τέρματα στο 90’ την τετραετία 2007-2011 (με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπέρνλι).