Άρσεναλ - Μπόρνμουθ 1-0: Ακόμα πιο ψηλά οι Λονδρέζοι (vid)

Ενα γκολ του Νταβίντ Λουίζ ήταν αρκετό για να δώσει στην Άρσεναλ τη νίκη (1-0) κόντρα στη Μπόρνμουθ. Στην 3η θέση οι Λονδρέζοι.

Ο Νταβίντ Λουίζ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους Λονδρέζους κι έδωσε τη νίκη 1-0 στην Άρσεναλ κόντρα στην Μπόρνμουθ στο Emirates! Στην 3η θέση οι «Κανονιέρηδες», στις 17 εντός έδρας νίκες στην Premier League ο Έμερι. Βασικός αγωνίστηκε ο Παπασταθόπουλος, ο οποίος δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Ιδανικό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Νταβίντ Λουίζ με κεφαλιά από σέντρα του Πεπε διαμόρφωσε το 1-0. Οι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν, αλλά ο Σακά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, ενώ το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ βρήκε το δοκάρι. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, η Μπόρνμουθ προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Λένο είχε σωστές τοποθετήσεις στις προσπάθειες των Γκρόνεβελντ, Φρέιζερ. Ετσι, οι Gunners έμειναν πέμπτο ματς αήττητοι στην Premier League.

Άρσεναλ: Λένο, Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Κολάσινατς, Τσέιμπερς, Τσάκα, Θεμπάγιος (75' Γουίλοκ), Γκεντουζί, Σάκα (83' Τορέιρα), Ομπαμεγιάνγκ, Πεπε (63' Μαρτινέλι)

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Κουκ, Ακε, Ρίκο, Στέισι (79' Φράνσις), Λέρμα, Γουίλσον, (79' Γκρόνεβελντ), Μπίλινγκ, Γουίλσον, Κινγκ, Σολάνκε (63' Φρέιζερ)