Μουντιάλ 2022, Αγγλία-Γαλλία: Με δυνατή κεφαλιά ο Ζιρού έκανε το 1-2 και έδωσε ξανά προβάδισμα στους «Μπλε» (vid)

Με δυνατή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γκριζμάν, ο Ζιρού νίκησε τον Πίκφορντ και αποκατέστησε το προβάδισμα της Γαλλίας στο 78ο λεπτό.

Η Γαλλία είδε την Αγγλία να χάνει μεγάλες ευκαιρίες, όμως τελικά κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο 78ο λεπτό. Δευτερόλεπτα πριν ο Τζόρνταν Πίκφορντ είχε απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ολιβιέ Ζιρού, όμως εντέλει ήταν ο Γάλλος επιθετικός που χαμογέλασε.

Στην εξέλιξη της παραπάνω φάσης, ο Αντουάν Γκριζμάν βρήκε με όμορφο γέμισμα από τη δεξιά πλευρά τον συμπαίκτη του στην καρδιά της αγγλικής περιοχής. Ο Ζιρού νίκησε τους πάντες στον αέρα, αλλά και τον Πίκφορντ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα ύστερα από κόντρα στον Χάρι Μαγκουάιρ.