Μουντιάλ 2022, Βραζιλία - Νότια Κορέα: Κέρδισε πέναλτι ο Ριτσάρλισον και ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 (vid)

Ο Ριτσάρλισον στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης της Βραζιλίας με τη Νότια Κορέα για τους «16» του Μουντιάλ του Κατάρ κέρδισε πέναλτι και ο Νεϊμάρ το μετουσίωσε σε γκολ για το 2-0.

Η Βραζιλία πήρε «αέρα» δυο τερμάτων στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Νότια Κορέα για τους «16» του Μουντιάλ του Κατάρ. Ο Βινίσιους ανοιξε το σκορ 7' και έξι λεπτά αργότερα ο Ριτσάρλισον κέρδισαν πέναλτι ύστερα από μαρκάρισαμ του Γιούνγκ. Ο Νεϊμάρ ανέλαβε την εκτέλεση και συνδύασε την επιστροφή του στη δράση με γκολ, καθώς ευστόχησε και διαμόρφωσε το 2-0.

Ο ηγέτης της Σελεσάο έχει 76 γκολ με το εθνόσημο και χρειάζεται ένα για να φτάσει τον θρυλικό Πελέ.