Μουντιάλ 2022, Λεπτό προς λεπτό το «θρίλερ» μέχρι να περάσουν Ιαπωνία, Ισπανία (vids)

Η βαθμολογία στον 5ο Ομιλο άλλαξε οκτώ φορές (!), για λίγα λεπτά προκρίνονταν μαζί τα «αουτσάιντερ» Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα όμως το φινάλε των αγώνων βρήκε τους «σαμουράι» και τους «φούριας ρόχας» στη φάση των «16».

Τι ζήσαμε και απόψε (1/12), καθώς στο φινάλε του 5ου Ομίλου της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου ερχόντουσαν συνεχώς τα πάνω-κάτω και τα «εισιτήρια» πρόκρισης για τους «16» άλλαζαν συχνά χέρια. Ακόμη και το δίδυμο των αουτσάιντερ Ιαπωνία,Κόστα Ρίκα βρέθηκε για λίγα λεπτά να περνά χέρι-χέρι στην επόμενη φάση, από το 70' μέχρι το 73' των αναμετρήσεων τους με Ισπανία και Γερμανία αντίστοιχα, όμως τελικά οι «σαμουράι» και οι «φούριας ρόχας» ήταν εκείνοι που τερμάτισαν στο 1-2 και θα συνεχίσουν το... ταξίδι τους στη διοργάνωση, ενώ τα «πάντσερ» έμειναν τελικά ουραγοί.

Σε ένα βράδυ όπου η κατάταξη του group άλλαξε οκτώ φορές μέχρι να «επισημοποιηθεί» ως Ιαπωνία, Ισπανία, Γερμανία, Κόστα Ρίκα.

1' Σέντρα Γερμανία-Κόστα Ρίκα 0-0, Ισπανία-Ιαπωνία 0-0
Ισπανία 5
Ιαπωνία 4 (2-2)
Κόστα Ρίκα 4 (1-7)
Γερμανία 2
Σέντρα στο ματς και η Ισπανία ήταν 1η, ενώ η Ιαπωνία 2η παρότι έχασε στον όμιλο από τη Κόστα Ρίκα αφού διέθετε καλύτερη διαφορά τερμάτων.

10' Γερμανία-Κόστα 1-0, Ισπανία-Ιαπωνία 0-0
Ισπανία 5
Γερμανία 4 (3-3)
Κόστα Ρίκα 3
Η Γερμανία πέρασε 2η και βρέθηκε σε θέση πρόκρισης στο 10' των αναμετρήσεων, όταν άνοιξε τότε το σκορ κόντρα στην Κόστα Ρίκα με τον Γκνάμπρι καθώς είχε εκείνη τη στιγμή καλύτερη επίθεση από την Ιαπωνία, ενώ οι δύο ομάδες ήταν «ισόπαλες» στο πρώτο κριτήριο που είναι η διαφορά τερμάτων στο group.

12' Ισπανία-Ιαπωνία 1-0, Γερμανία-Κόστα Ρίκα 1-0
Ισπανία 7
Γερμανία 4
Ιαπωνία 3
Αμέσως μετά (12') οι «φούριας ρόχας» βρήκαν και εκείνοι δίχτυα με τον Μοράτα και έτσι τα «πάντσερ» βρέθηκαν μόνα δεύτερα, ενώ εκείνοι εδραιώθηκαν στην κορυφή.

48' Ισπανία-Ιαπωνία 1-1, Γερμανία-Κόστα Ρίκα 1-0
Ισπανία 5
Ιαπωνία 4 (3-3)
Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μισό (48') οι «σαμουράι» ισοφάρισαν τους Ισπανούς σε 1-1 με τον Ντοάν και αυτόματα πέρασαν εκείνοι 2οι και σε θέση πρόκρισης, καθώς είχαν με τους Γερμανούς την ίδια διαφορά τερμάτων στον όμιλο αλλά και επίθεση (0 και 3 αντίστοιχα), έτσι ίσχυε το κριτήριο του μεταξύ τους αγώνα που είχαν κερδίσει 2-1.

51' Ισπανία-Ιαπωνία 1-2, Γερμανία-Κόστα Ρίκα 1-0
Ιαπωνία 6
Ισπανία 4 (9-3)
Λίγα λεπτά μετά (51') η Ιαπωνία έφερε τα πάνω-κάτω και με τον Τανάκα έκανε το 2-1 κόντρα στους Ισπανούς, κάτι που την έφερε στην κορυφή και «έριξε» τους «φούριας ρόχας» 2ους στην ισοβαθμία με τους Γερμανούς, την οποία και «είχαν» λόγο καλύτερου goal average στον όμιλο.

58' Γερμανία-Κόστα Ρίκα 1-1, Ισπανία-Ιαπωνία 1-2
Ιαπωνία 6
Κόστα Ρίκα 4 (2-8)
Γερμανία 2
Στο 58΄το γκρουπ πήρε «φωτιά», αφού τότε η Κόστα Ρίκα ισοφάρισε τη Γερμανία με τον Τεχέδα, άφησε τα «πάντσερ» στην ουρά και εκείνη «έπιασε» την Ισπανία στους τέσσερις βαθμούς αλλά έμενε 3η λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων.

70' Γερμανία-Κόστα Ρίκα 1-2, Ισπανία-Ιαπωνία 1-2
Ιαπωνία 6 (4-3)
Κόστα Ρίκα 6 (3-8)
Ισπανία 4
Γερμανία 1
Απίστευτα πράγματα στο Γερμανία-Κόστα Ρίκα καθώς τα «πάντσερ» είχαν από το 58' μέχρι το 70' τρία δοκάρια (!), όμως τότε ο Βάργκας βρήκε δίχτυα σε στατική φάση, οι νησιώτες πήραν το προβάδισμα και έπιασαν την Ιαπωνία στην κορυφή αλλά έμειναν 2οι λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων. Αυτή η εξέλιξη άφηνε αυτόματα και την Ιαπωνία εκτός «16»!

73' Γερμανία-Κόστα Ρίκα 2-2, Ισπανία-Ιαπωνία 1-2
Κόστα Ρίκα 4 (3-9)
Γερμανία 2
Πώς γίνεται να βάζει γκολ η Γερμανία και να πανηγυρίζει όλη η Ισπανία; Σε αυτό το Μουντιάλ όλα μπορούν να συμβούν. Ο Χάβερτζ ισοφάρισε στο 73' σε 2-2 την Κόστα Ρίκα και αυτόματα οι «φούριας ρόχας» επέστρεψαν, ελέω goal average, στη 2η θέση που τους στέλνει στην επόμενη φάση.

85' Γερμανία-Κόστα Ρίκα 3-2, Ισπανία-Ιαπωνία 1-2
Ιαπωνία 6
Γερμανία 4 (5-5)
Οι Γερμανοί «γύρισαν» στο 85' το ματς με την Κόστα Ρίκα χάρις σε ακόμη ένα γκολ του Χάβερτζ και πέρασαν στην 3η θέση, καθώς υστερούσαν στην ισοβαθμία με την Ισπανία. Ομως εκείνη τη στιγμή επί της ουσίας δεν «κυνηγούσαν» τους «φούριας ρόχας» αλλά τους Ιάπωνες, αφού τους αρκούσε η ισοπαλία στο άλλο ματς για να βρεθούν εκείνοι 2οι.

90' Γερμανία-Κόστα Ρίκα 4-2, Ισπανία-Ιαπωνία 1-2
Ιαπωνία 6
Γερμανία 4 (6-5)
Τα «πάντσερ» βρήκαν και τέταρτο γκολ κόντρα στην Κόστα Ρίκα με τον Φίλκρουγκ, αλλά δεν τους άλλαξε κάτι. Τα μάτια και αυτιά όλων βρίσκονταν στο Ισπανία-Ιαπωνία, όπου ένα τέρμα των «φούριας ρόχας» θα τους έστελνε στους «16» και την ίδια στιγμή θα άφηνε τους «σαμουράι» τρίτους.

Τελικά, Γερμανία-Κόστα Ρίκα 4-2-Ισπανία-Ιαπωνία 1-2