Ligue 1: «Φρέναρε» τη Λυών η Λανς, πρόσω ολοταχώς για Champions League η Μπρεστ

Ιάσονας Θεριός
Γουαχί

Η Λανς υπέταξε 3-0 τη Λυών εκτός έδρας και έβαλε τέλος στο σερί της, πλησιάζοντας στις ευρωπαϊκές θέσεις. Σπουδαία νίκη για την Μπρεστ (1-0 τη Χάβρη) που δεν σταματά να ονειρεύεται... αστέρια.

Ανώμαλη προσγείωση για τη Λυών. Οι Λιονέ μετά από τέσσερις νίκες στη Ligue 1 είδαν Λανς να στήνει... πάρτι στην έδρα τους και να παίρνει μεγάλη νίκη με 3-0. Στην 11η θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι, πάτησαν εξάδα οι Λανσουά. Ο Σοτοκά άνοιξε το σκορ στο 43' και στο 53' ο Γουαχί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μέιτλαντς-Νάιλς άφησε με δέκα τη Λυών στο 84' και τρία λεπτά μετά ο Ντανσό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, η Μπρεστ πήρε ακόμα μια νίκη και επιβεβαίωσε πως αποτελεί το πιο ωραίο παραμύθι της σεζόν στη Γαλλία. Η ομάδα του Ροΐ «λύγισε» με 1-0 τη Χάβρη εντός έδρας και έφτασε τα τρία διαδοχικά τρίποντα στο πρωτάθλημα για να δώσει συνέχεια στο εξαιρετικό της σερί. Έτσι, στρογγυλοκάθεται πια στη 2η θέση της Ligue 1 και οδεύει προς το Champions League, ούσα πλέον στο +4 από τη Μονακό. Ο Λι-Μελού ήταν αυτός που πέτυχε το τέρμα της νίκης και έκρινε την αναμέτρηση στο 34ο λεπτό.