Μπέτις – Οσασούνα 1-0: Λύτρωση από Μπόρχα Ιγλέσιας και «βλέπει» Ευρώπη (vid)

Κακή η Μπέτις, χρειάστηκε ένα γκολ του Μπόρχα Ιγλέσιας στο τελευταίο δεκάλεπτο για να λυγίσει την 17η Οσασούνα (1-0) και να ανέβει στην 7η θέση της La Liga.

Ο τερματοφύλακας είναι πολύτιμος για μια ομάδα και το επιβεβαίωσε ο Γιόελ Ρόμπλες, ο οποίος με τις αποκρούσεις του κράτησε όρθια την Μπέτις κόντρα στην Οσασούνα, μέχρι να... αναλάβει δράση ο Μπόρχα Ιγλέσιας για το τελικό 1-0 υπέρ των Σεβιλιάνων.

Ο Ιγλέσιας, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, «έσκαψε» ιδανικά την μπάλα προ του Σέρχιο Ερέρα, ύστερα από σέντρα του Κρίστιαν Τέγιο, ο οποίος επίσης μπήκε αλλαγή, και λύγισε στο 80' μια μαχητική Οσασούνα, η οποία βάσει εμφάνισης δεν άξιζε την ήττα.

Γι' αυτή, όμως, εκτός από τον Ιγλέσιας, φρόντισε και ο Γιοέλ με τις αποκρούσεις του στο πρώτο ημίχρονο, για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, η οποία ανέβηκε πλέον στην 7η θέση και διεκδικεί με αξιώσεις την έξοδό της στο Europa League της επόμενης περιόδου.