Οσασούνα - Βαλένθια 3-1: Κατέρρευσαν οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια προηγήθηκε στην Παμπλόνα, ωστόσο μετά την αποβολή του Ροδρίγο κατέρρευσε και δέχθηκε τρία γκολ από την Οσασούνα (3-1).

Τέλος στο αήττητο των πέντε αγωνιστικών για τη Βαλένθια, η οποία ηττήθηκε στην Παμπλόνα από την Οσασούνα με 3-1. Ετσι, οι Νυχτερίδες βρέθηκαν στην 11η θέση, με την Οσασούνα να περνά από πάνω! Η Βαλένθια προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό, όταν ο Γκαμεϊρό άδειασε τον Νάβας κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ροδρίγο για το 1-0. Ωστόσο, ο σκόρερ αποδείχθηκε μοιραίος, αφού στο 29ο λεπτό αποβλήθηκε από το ματς. Οι «Νυχτερίδες» κατέρρευσαν, η Οσασούνα ανέλαβε τον έλεγχο κι έκανε την ανατροπή. Στο 34΄ο Ντομενέκ νίκησε αρχικά τον Αντριαν, αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Όιερ εκμεταλλευόμενος το κενό στην άμυνα πέτυχε το 1-1. Στο 48' ο Ρούμπεν Γκαρσία από ασίστ του Τόρες έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο 65' ο Καρδόνα θα μπορούσε να τελειώσει το ματς, αλλά το σουτ πέρασε άουτ. Στο 71' η Βαλένθια πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ακυρώθηκε το γκολ του Γκαμεϊρό ως οφσάιντ. Το γκολ του Εστουπιναν διαμόρφωσε το 3-1 για την ομάδα της Παμπλόνα.