Copa Africa: Πρωτιά για το Μαρόκο του Ελ Καμπί, αποκλείστηκε η Τανζανία του Σαμάτα

Βασίλης Μπαλατσός
samatta

Το Μαρόκο του Αγιούμπ Ελ Καμπί νίκησε τη Ζάμπια με 1-0 και πήρε την πρωτιά του 6ου ομίλου του Copa Africa. Έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με τη Ζάμπια και αποκλείστηκε η Τανζανία του Σαμάτα. Τα ζευγάρια των «16».

Στη Θεσσαλονίκη θα επιστρέψει άμεσα ο Αλί Σαμάτα. Η Τανζανία με βασικό τον σέντερ φορ του ΠΑΟΚ (έπαιξε 86 λεπτά) έμεινε στην ισοπαλία με τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό δίχως σκορ (0-0), έμεινε στην τελευταία θέση του 6ου ομίλου με μόλις δυο βαθμούς και αποκλείστηκε από το Copa Africa.

Για τον ίδιο όμιλο το Μαρόκο νίκησε τη Ζάμπια με 1-0 και τελείωσε πρώτη τον όμιλο με επτά βαθμούς. Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί άφησε τη Ζάμπια στην 3η θέση με δυο βαθμούς αλλά εκτός τουρνουά, καθώς ως τέταρτη καλύτερη τρίτη πέρασε η διοργανώτρια Ακτή Ελεφαντοστού. Για τους Μαροκινούς ο Χακίμ Ζίγιες πέτυχε το «χρυσό» γκολ, ενώ ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Αγιούμπ Ελ Καμπί ήταν στη βασική ενδεκάδα και έπαιξε για 73 λεπτά.

Εκτός του Μαρόκου του Ελ Καμπί από ομάδες με ελληνικό ενδιαφέρον έχουν προκριθεί η Νιγηρία του Ουίλιαμ Τροστ - Εκόνγκ του ΠΑΟΚ, το Καμερούν του Άρολντ Μουκουντί της ΑΕΚ, η Ανγκόλα του Αντόνιο Σαλβαδόρ Ζίνι της ΑΕΚ, η Γουινέα του Αγκιμπού Καμαρά του Ατρομήτου, η Μπουρκίνα Φάσο του Ισμαΐλα Ουεντραόγκο του Πανσερραϊκού και η Ισημερινή Γουινέα του Ζοσέτε Μιράντα της Νίκης Βόλου. Εκτός έμειναν η Τυνησία του Κεσχρίντα, η Τανζανία του Σαμάτα και η Γουινέα-Μπισάου του Ζόνας Μέντες της Καλαμάτας.