Copa Africa: Τριάρα του Μαρόκου του Ελ Καμπί στην Τανζανία του Σαμάτα

Βασίλης Μπαλατσός
el_kaabi

Το Μαρόκο του σέντερ φορ του Ολυμπιακού Αγιούμπ Ελ Καμπί επικράτησε της Τανζανίας του επιθετικού του ΠΑΟΚ Αλί Σαμάτα με 3-0 για τον 6ο Όμιλο του Copa Africa.

Με «τριάρα» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Copa Africa το Μαρόκο. Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί υπέταξε τη Ταναζανία με 3-0 για τον 6ο Όμιλο του κορυφαίου τουρνουά του ποδοσφαίρου της Αφρικής. Για τους Μαροκινούς ο σέντερ φορ του Ολυμπιακού Αγιούμπ Ελ Καμπί μπήκε αλλαγή στο 81', ενώ για την Τανζανία ο Αλί Σαμάτα του ΠΑΟΚ ήταν βασικός και αγωνίστηκε για 69 λεπτά.

Η ομάδα του Ρεγκραγκί άνοιξε το σκορ στο 30' όταν ο Σαΐς πήρε το ριμπάουντ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίγιες και άνοιξε το σκορ. Οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς στο 70' ο Μιρόσι της Τανζανίας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Μαροκινοί τελείωσαν το ματς με γκολ των Ουναχί και Εν Νεσίρι μέσα σε τρία λεπτά (77'-80').

Για τον ίδιο όμιλο η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό θα αντιμετωπίσει απόψε (17/1, 22:00) τη Ζάμπια.