Λυών - Μπορντό 3-0

Πρώτη νίκη μετά από 3 ματς για την Λυών, που επιβλήθηκε 3-0 της Μπορντό. Με Μπεν Αρφά η Νις, σημαντικές νίκες για Γκινγκάμπ και Ρεμς.

Οι οπαδοί εξέφρασαν τη δυσαρέσκειά τους για την εικόνα της Λυών τους τελευταίους μήνες, όμως ο Λακαζέτ αποφάσισε να τους ανεβάσει τη διάθεση. Οι λιονέ επέστρεψαν στις νίκες μετά από 3 ματς, καθώς επιβλήθηκαν με 3-0 της Μπορντό, πιο δύσκολα, όμως, από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια και πλησίασαν στο γκολ με τον Κορνέ στο 17’, πριν χαθεί η πρώτη κλασική ευκαιρία, όταν στο 17’ ο Βάντα σώσει στην γραμμή την κεφαλιά του Γκοναλόνς. Ο Λακαζέτ ήταν ο επόμενος που απείλησε στο 26’, πριν ο Ρολάν χάσει την πρώτη ευκαιρία για την Μπορντό στο 30’. Εκεί, που όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα μείνει μέχρι το ημίχρονο, ο Λακαζέτ μετά από ωραία ασίστ του Τολισό, πέρασε και τον Μπερναρντόνι, πριν κάνει το 1-0 στο 42’. Στην επανάληψη οι φάσεις ήταν λιγότερες, με τον Ντιμπατέ να χάνει την σημαντικότερη για τους φιλοξενούμενους, που ανοίχτηκαν στο τέλος, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 3-0. Αρχικά, από λάθος του Μπερναρντόνι ο Λακαζέτ έκανε το 2-0 στο 87’, ενώ ο θρίαμβος των λιονέ ολοκληρώθηκε στο 3’ των καθυστερήσεων, όταν ο Καλούλου έκανε το τελικό 3-0.

Στα υπόλοιπα ματς, ξεχωρίζει η μεγάλη νίκη της Γκινγκάμπ με 4-0 επί της Τρουά. Η τελευταία έχασε δύο από τους καλύτερούς της παίκτες στη μεταγραφική περίοδο, έχει πετάξει λευκή πετσέτα και ήταν εύκολη λεία για την ομάδα του Γκουβερνέκ, που απειλήθηκε ελάχιστα. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5’ ο Ερντίνγκ μετά από ωραία ασίστ του Περέιρα, ενώ τα πάντα τελείωσαν με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 46’ ο Σανκαρέ με ξερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0, ενώ στο 56’ ο Ζιρές επίσης με σουτ εκτός περιοχής το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπλας, κάνοντας το τελικό 4-0 στο 90’.

Η Νις τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Τουλούζ, όμως στο τέλος τα κατάφερε. Ο Σπάγιτς έφτασε μία ανάσα από το γκολ για τους βιολέ, όμως η κεφαλιά του στο 8’ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το ματς ήταν ανοιχτό, ο Μπεν Αρφά έχασε τεράστιες ευκαιρίες, όμως εξιλεώθηκε στο τέλος. Εκπληκτική ατομική προσπάθεια στο 82’, μεγάλη δόση τύχης στο τελείωμα, καθώς μετά την απόκρουση του Λαφόντ, η μπάλα κόντραρε πάνω και 1-0.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε και η Ρεμς, που επιβλήθηκε με 2-1 της Ανζέρ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 15’, όταν ο Μπουκά με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Πλασίντ για το 0-1, όμως στο 43’ ο Τραορέ έκανε το 1-1. Η ανατροπή ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο Σαρμπονιέ έκανε το 2-1, που έμεινε μέχρι το τέλος.

Τέλος, δίκαιη νίκη πήρε η Ναντ με 3-1 επί της Γκαζελέκ, που βρίσκεται ξαφνικά σε κάθετη πτώση. Ο Σάλα έκανε το 1-0 μόλις στο 14’ μετά από ωραίο συνδυασμό των Αντριάν και Μπενόγια και πανέμορφη ασίστ του τελευταίου, με το 2-0 να έρχεται στο 23’. Ο Μπεντόγια έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έκανε την κούρσα, έπαιξε υπέροχα το 1-2 με τον Σάλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στιγμές αργότερα ο Μαγί πρόλαβε την έξοδο του Ριού και με έξυπνη κεφαλιά έβαλε ξανά τους Κορσικανούς στο ματς, μειώνοντας σε 2-1, όμως τα καναρίνια ήταν καλύτερα και με γκολ του Αντριάν στο 58’ τελείωσαν το παιχνίδι.