Μιζέρια και στο Europa η Ιντερ...

Η Ιντερ δεν μπόρεσε να σώσει την άσχημη εικόνα της Serie A με αποτέλεσμα στην Ευρώπη, έχασε με ανατροπή από την Σαουθάμπτον και χρειάζεται θαύμα για να πέρασει στους «32». Προκρίθηκαν Σάλκε, Σαχτάρ.

Το 2009 η Ιντερ βρισκόταν στον δρόμο για το ιστορικό τρεμπλ και η Σαουθάμπτον στην 8η θέση της 3ης κατηγορίας στην Αγγλία. Επτά χρόνια αργότερα και λίγες μέρες μετά τη νίκη των Nerazzurri στο Giuseppe Meazza (1-0), οι Αγιοι πήραν την εκδίκησή τους και ίσως την πιο σημαντική νίκη στην ιστορία τους εκτός συνόρων. Αν και βρέθηκε να χάνει και έχασε πέναλτι με το σκορ στο 0-1, η ομάδα του Κλοντ Πιέλ, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να βρεθεί στη 2η θέση του ομίλου πίσω από την Σπάρτα που νίκησε 2-0 την Χαποέλ Μπεερ Σεβά στην Πράγα. Οι Μιλανέζοι, που είχαν στον πάγκο τον Στέφανο Βέκι, μετά την απόλυση του Φρανκ Ντε Μπουρ, προηγήθηκαν στο 33' ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ των Αγγλων και εκτέλεση του Ικάρντι με το αριστερό και στο 45' ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς έπιασε το πέναλτι του Τάντιτς κρατώντας το 0-1 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος όμως το γήπεδο... έγειρε και μοιραία το ιταλικό κλαμπ δεν κατάφερε να σταθεί όρθιο. Στο 64' ο Φαν Ντάικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά ύστερα από κεφαλιά του Οριόλ Ρομέου στο δοκάρι και το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε πέντε λεπτά αργότερα με ένα κωμικό αυτογκόλ από την Ιντερ, το οποίο πέτυχε ο Γιούτο Ναγκατόμο ύστερα από σέντρα από αριστερά...

Προκρίθηκε η Σάλκε, σε περιπέτειες η Νις
Μπορεί να ξέμεινε από επιθετικούς, όμως η Σάλκε συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Ευρώπη. Οι βασιλικοί μπλε επιβλήθηκαν εύκολα με 2-0 της Κρασνοντάρ στην Γερμανία, έκαναν το τέσσερα στα τέσσερα και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Τα πάντα τελείωσαν από το πρώτο μέρος, με τον Καϊσαρά να κάνει το 1-0 στο 24’ και τον Μπενταλέμπ από κοντά το 2-0 στο 28’. Οι Ρώσοι δεν κατάφεραν ποτέ να αντιδράσουν, οι παίκτες του Βάιντσιρλ έκαναν απλά συντήρηση στο δεύτερο μέρος και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους ταύρους να έχουν την πρόκριση στο χέρι τους.

Κάζο για τη Νις, που είχε υπερβολική σιγουριά και το πλήρωσε. Ούτε βαθμό δεν είχε μέχρι τώρα η Σάλτσμπουργκ, όμως έφυγε με μεγάλη νίκη 2-0 από την Γαλλία και μπήκε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης, βάζοντας δύσκολα στους νισουά. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αυστριακούς ήταν ο Χουάνγκ, που μπήκε στο ματς στο 62’ και με δύο γκολ στο 72’ και στο 73’ έκανε το τελικό 0-2, παίρνοντας το πάνω χέρι στην ισοπαλία με τη Νις.

«Καθάρισε» η Σαχτάρ
Δεύτερη πεντάρα έριξε στην Γάνδη η Σαχτάρ και εξασφάλισε την πρόκριση. Οι Ουκρανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από 20 δευτερόλεπτα, όταν Κουλιμπαλί έκανε το 1-0 για τους Βέλγους, όμως μέχρι το ημίχρονο η ανατροπή ήταν γεγονός. Μάρλος με πέναλτι στο 36’, Τάισον στην αντεπίθεση στο 41’ και Στεπανένκο με κεφαλιά στο 45’ έκαναν το 1-3 και όλα έδειξαν να τελειώνουν. Ο Φρεντ με πανέμορφο πλασέ έκανε το 1-4 στο 67’, όμως τα γκολ συνέχισαν να πέφτουν βροχή. Περμπέ (83’) και Μιλίτσεβιτς (89’) σκόραραν για την Γάνδη, ο Φερέιρα (87’) για την Σαχτάρ και το 5-3 υπέρ των Ουκρανών τους έστειλε στην επόμενη φάση.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπράγκ επιβλήθηκε με 3-1 της Κόνιασπορ με ανατροπή. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με τον Ράνγκελοφ στο 30’, όμως ο Βελάσκες έφερε το ματς στα ίσα με ωραία κεφαλιά στο 34’. Οι Πορτογάλοι έμειναν με 10 παίκτες από το 38’ (δεύτερη κίτρινη σε Μάουρο), όμως στο 45’ έκαναν την ανατροπή στο 45’ με τον Γουίλσον Εντουάρντο. Με δέκα και η Κόνιασπορ από το 55’ (δεύτερη κίτρινη στον Σκούμπιτς), με τον Όρτα να κάνει το τελικό 3-1 στο 7’ των καθυστερήσεων.

Τουρκική έκπληξη στο «Μαδριγάλ»
Τα πάνω κάτω στον 12ο όμιλο έφερε η νίκη της Οσμανλισπόρ στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν το ότι το Κίτρινο Υποβρύχιο έπαιξε με αρκετές αλλαγές και πήραν το 2-1 που τους έστειλε απρόσμενα στην κορυφή, αφήνοντας τους Ισπανούς, αλλά και τις Ζυρίχη, Στεάουα Βουκουρεστίου (0-0 στο μεταξύ τους) να ελπίζουν όλες για ένα εισιτήριο.